Ukazała się interaktywna gra dotycząca polskiego prawa narkotykowego oraz sytuacji, w jakich każdy może się znaleźć, nawet przez przypadek. Jak się wtedy zachować? Co zrobić? Gdzie szukać wsparcia i pomocy? Jak i gdzie znaleźć placówkę leczniczą?
Gra ma na celu uświadomienie odbiorcom w różnym wieku, z naciskiem na młodzież, problemów prawnych i zdrowotnych, które wiążą się z zażywaniem i posiadaniem narkotyków. Rozgrywka i podejmowane przez Gracza wybory mają pomóc w uświadomieniu praw jakie w Polsce przysługują osobie zatrzymanej za posiadanie niewielkich ilości narkotyków, ma więc walor edukacyjny. Informacje zawarte w grze przedstawione są w interesujący sposób, wykorzystują bowiem metodę „nauki przez zabawę”. Ponadto celem gry jest pomoc osobom, które potencjalnie mogą mieć problem z narkotykami poprzez wskazanie informacji gdzie znaleźć można dostępne, bezpłatne programy pomocy prawnej (w Polsce: program Rzecznika Praw Osób Uzależnionych) oraz pomocy terapeutycznej (ośrodki terapeutyczne, programy edukacyjne i informacyjne).
Projekt oparty na aplikacji gry internetowej posiada walor edukacyjny, informacyjny oraz pomocowy. Gra pomoże w uświadomieniu Graczowi jego ewentualnego problemu zdrowotnego związanego z zażywaniem narkotyków poprzez aplikację testu psychologicznego. Gra promując podejście Redukcji Szkód, ma także za zadanie zmianę w podejściu do osób, które używają narkotyków, ale nie czynią szkody osobom trzecim, jak i promowanie nowych rozwiązań prawnych.
Każde z zakończeń gry stanowi zachętę i zaproszenie do zapoznania się z pakietem informacji, przygotowanych przez ekspertów ds. uzależnień: informatorem prawnym pt. „Zażywaj dawkę swoich praw”, testem , pt. „Czy mam problem z narkotykami?”, odesłaniem do informatora Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii „Gdzie szukać pomocy” oraz zaproszeniem do zapoznania się z nowymi przepisami Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z 2011 r. (art. 62a, 72).
Gra jest inicjatywą Stowarzyszenia Jump 93 realizowaną we współpracy z Polską Siecią Polityki Narkotykowej, dzięki finansowemu wsparciu Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii.
Link do gry tutaj.
Więcej info na stronie www.politykanarkotykowa.pl w zakładce GRA.