Kraj

Światowy apel o zmianę

26 czerwca Międzynarodowy Dzień Solidarności z Uzależnionymi. To dobry moment, aby podjąć dyskusję na temat zmian w polskiej i międzynarodowej polityce narkotykowej.

Sytuacja w Polsce niestety nie jest wyjątkowa, ponieważ w dziesiątkach krajów na świecie obowiązują surowe, w niektórych przypadkach nawet bardziej restrykcyjne, regulacje dotyczące narkotyków. Rezultatem polityki, której nie udało się zredukować nadużywania i liczby uzależnień od narkotyków, są przepełnione więzienia na całym świecie, miliardy dolarów wydawane w nieodpowiedni sposób i ignorowanie a kwestii zdrowotnych i praw człowieka.

Międzynarodowy Czerwony Krzyż i Międzynarodowy Czerwony Półksiężyc stwierdziły, że zmuszanie użytkowników do ukrywania się i odmawianie im dostępu do ratujących życie form terapii i profilaktyki doprowadzają do katastrofalnego stanu zdrowia publicznego. Dzieje się tak pomimo przytłaczających dowodów płynących z badań naukowych i medycznych oraz analizy zysków i strat, które przemawiają na rzecz programów redukcji szkód. Przekaz jest klarowny. Czas kierować się światłem nauki, a nie błądzić w mrokach ignorancji i strachu.

Dzisiaj niemal 50 organizacji z całego świata – od Południowej Afryki i Kolumbii po Chiny i Rosję – ponowiły swój apel o zmianę obecnych konwencji ONZ, które napędzają nieefektywną wojnę z narkotykami. Grupy te apelują również do rządów, aby:

1. Skupiły się na redukcji szkód związanych z handlem narkotykami i ich używaniem, udostępniając na przykład na szeroką skalę wymianę igieł i strzykawek.
2. Zdekryminalizowały posiadanie narkotyków na własny użytek.
3. Zapewniły szeroką dostępność do opartych na dowodach naukowych terapii bólu i uzależnień, w tym metadonu i buprenorfiny.
4. Traktowały pomoc dla farmerów w odchodzeniu od upraw maku i koki jako wyzwanie rozwojowe.
5. Stosowały prawa człowieka jako kryterium przy ustalaniu regulacji dotyczących narkotyków, zapewniały proporcjonalność kar, zniosły karę śmierci i unikały form terapii nie opartych na dowodach naukowych.

W zbyt wielu krajach wojna z narkotykami zamieniła się w wojnę z ludźmi. To musi się zmienić

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij