Choć nadużywanie substancji psychoaktywnych jest poważnym problemem, to z naszą wiedzą na ten temat jest różnie. Pomoże ją uzupełnić publikacja przygotowana z myślą o osobach pracujących z dziećmi i młodzieżą – pisze o broszurze Magdalena Goetz w „Głosie Nauczycielskim”.
Broszura zatytułowana przewrotnie „Nauczycielu, nauczycielko, zażyjcie dawkę wiedzy” to publikacja niezbyt obszerna, bo licząca kilkadziesiąt stron, ale za to treściwa i kładąca nacisk na przydatne treści i praktyczne porady. […] Jest wszechstronna (odnosi się do aspektów zdrowotnych, społecznych i prawnych), dopasowana do potrzeb kadry oświatowej, zredagowana przystępnym językiem i opracowana przez zespół ekspertek i ekspertów w oparciu o aktualny stan wiedzy naukowej. […]
Dla swoich podopiecznych nauczycielki i nauczyciele bywają jedynym głosem doradczym, a nawet ratunkiem w sytuacjach, kiedy młodych ludzi zaczynają przerastać ich problemy. Im więcej dowiemy się na temat substancji psychoaktywnych, tym łatwiej będzie nam udzielić informacji, wsparcia czy pomocy, sami też będziemy czuli się pewniej. Ta publikacja to właśnie źródło takiej wiedzy, nie książkowej, ale przede wszystkim praktycznej – co robić, jak o tym rozmawiać, jakie są obowiązujące szkołę przepisy itp. […]
Okazuje się, że w profilaktyce używania substancji psychoaktywnych sprawdza się podejście oparte na wiedzy naukowej (niewątpliwie jest to argument, aby zapoznać się z treścią broszury – bo właśnie fakty naukowe w niej znajdujemy). […] Książka zarysowuje najważniejsze wątki dotyczące problemu uzależnień od substancji psychoaktywnych, daje odpowiedzi na wiele ważnych pytań i informuje, gdzie można znaleźć jeszcze więcej przydatnych treści. Wszystko, co tu napisano, podparte jest solidnymi argumentami i wynikami badań. Lektura nie zajmuje wiele czasu, za to wiele można dzięki niej zyskać.
–
Tekst ukazał sie w „Głosie Nauczycielskim” nr 19 z 7 maja 2014 r.
Broszurę w wersji elektronicznej można pobrać ze strony internetowej lub w sekcji Biblioteka.
Zapraszamy również na ostatnie spotkanie z nauczycielami w Gdańsku w ramach cyklu fokusów poświęconych analizie stanu prewencji narkotykowej w polskich szkołach już 23 maja w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście.