Kraj

Rada Programowa Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej

Celem Rady jest praca nad strategią działań PSPN, aby doprowadzić do szybkich zmian w polskim prawie narkotykowym.

Członkowie i członkinie Rady Programowej będą wspierać działania związane ze zmianą polskiej polityki narkotykowej. W skład Rady wejdą dziennikarze, prawnicy, osoby zasłużone w obszarze praw człowieka. Wśród zaproszonych, znaleźli się: dr Ewa Woydyłło – psycholog i terapeutka uzależnień, Ewa Wanat – dziennikarka, Marek Balicki – lekarz psychiatra, a zarazem były Minister Zdrowia, dr Piotr Kładoczny – prawnik z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, prof. Krzysztof Krajewski – kierownik Katedry Kryminologii UJ oraz Piotr Pacewicz – dziennikarz oraz prof. Jerzy Vetulani – neurobiolog. Razem tworzą oni Radę Programową PSPN, która będzie ciałem doradczym i inicjatywnym dla Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej.

W związku z tym, że polityka narkotykowa na świecie zmienia się dynamicznie, czego nie można powiedzieć niestety o naszym kraju, Polska Sieć Polityki Narkotykowej podjęła decyzję o powołaniu Rady PSPN składającej się z zasłużonych ekspertów. Rada ta pomagać będzie lepiej ukierunkować nasze działania, by właśnie doprowadzić do szybkich zmian w polskim prawie narkotykowym. Będzie ona pełnić funkcję doradczą, reprezentacyjną oraz opiniodawczą (przygotowywanie ekspertyz) – mówi Agnieszka Sieniawska, Przewodnicząca Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej.

Pierwsze spotkanie Rady odbyło się 7 listopada. Dyskusja członków Rady skoncentrowała się na najistotniejszych kwestiach, zarówno prawnych, jak i leczniczych. Jak mówił prof. Krzysztof Krajewski – Po nowelizacji Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii w 2011 roku można zastanawiać się nad dalszymi zmianami w prawie narkotykowym, w tym przekwalifikowaniem posiadania cannabis w wykroczenie (wzorem prawa obowiązującego w Czechach).

Dr Piotr Kładoczny zasugerował więc by Polska, wzorem innych państw europejskich, stworzyła tabelę wartości granicznych posiadanych narkotyków, która precyzyjnie definiowałaby, czym są znaczne i nieznaczne ilości, a to w efekcie ułatwiałoby pracę policji. – Dzięki tabeli student posiadający – przykładowo jedynie 1 gram marihuany – nie byłby traktowany jak potencjalny przestępca. Efekt takiej zmiany, to nie tylko oszczędności w budżecie państwa tych środków, które przeznaczane są na ściganie, ale przede wszystkim nie kryminalizowanie młodych ludzi – podkreślił dr Kładoczny.

Członkowie Rady zwrócili też uwagę na konieczne zmiany w lecznictwie. Należy zróżnicować ofertę terapeutyczną. – podkreślała dr Ewa Woydyłło – Potrzebne są programy psychoedukacyjne, a abstynencja nie może być jedynym celem terapii, ponieważ w wielu wypadkach nie jest ona konieczna – na przykład, kiedy mówimy o osobach używających narkotyków rekreacyjnie; a w wypadku osób uzależnionych bywa nieosiągalna. Mamy przestarzały model leczenia osób uzależnionych od narkotyków i trzeba go zmienić– podkreśliła dr Woydyłło.

Mówiąc o reformach w obszarze zdrowia, trzeba pamiętać, że konieczne jest też wprowadzenie medycznej marihuany – dodał Marek Balicki. – Pomaga ona przy takich chorobach jak stwardnienie rozsiane, a w chorobach nowotworowych łagodzi ból. Na świecie używanie marihuany do celów leczniczych staje się standardem. Profesor Jerzy Vetulani zwrócił zaś uwagę na zjawisko narkofobii panujące w Polsce – W wielu publicznych debatach na temat nielegalnych narkotyków dominują emocje i przesądy. – mówił – Tymczasem, marihuana, tak jak morfina, ma swoje miejsce w medycynie i nie można udawać, że chorym nie pomaga. To karygodne, że państwo zabrania im dostępu do tego leku, a w majestacie prawa zezwala na sprzedaż papierosów i alkoholu – dodał prof. Vetulani.

Skład Rady Programowej Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej:

Prof. Jerzy Vetulani

psychofarmakolog, neurobiolog, biochemik, profesor w Zakładzie Biochemii Mózgu w Instytucie Farmakologii PAN w Krakowie. Członek czynny Polskiej Akademii Umiejętności Członek korespondent Polskiej Akademii Nauk Członek honorowy Indian Academy of Neuroscience, Były Przewodniczący Komitetu Nauk Neurobiologicznych PAN i Polskiego Towarzystwa Badań Układu Nerwowego, Zastępca przewodniczącego Rady Naukowej Instytutu Farmakologii PAN.

Więcej można przeczytać: http://politykanarkotykowa.pl/artykul/rada-programowa-polskiej-sieci-polityki-narkotykowej

Marek Balicki

lekarz psychiatra, obecnie jest Kierownikiem Wolskiego Centrum Zdrowia Psychicznego. Polski polityk, minister zdrowia w gabinetach Leszka Millera i Marka Belki, poseł na Sejm I, II i VI kadencji, senator V kadencji.Od lat zaangażowany w reformy na polu polskiej polityki narkotykowej. Zwolennik nie karania za posiadanie niewielkiej ilości narkotyków na tzw. własny użytek (wraz z tabelą wartości granicznych) i legalizacji stosowania marihuany do celów medycznych.

Więcej można przeczytać: http://politykanarkotykowa.pl/artykul/rada-programowa-polskiej-sieci-polityki-narkotykowej-kolejny-cz-onek

Prof. Krzysztof Krajewski

prawnik i socjolog, kierownik Katedry Kryminologii UJ, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, członek Komitetu Naukowego Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii, autor wielu publikacji z zakresu prawa karnego wobec narkotyków i narkomanii w ustawodawstwie polskim na tle modeli regulacji dotyczących narkotyków w innych krajach – m.in.:”Sens i bezsens prohibicji”. W latach 2009-2011 kierował grupą 15 ekspertów opracowujących nowelizację ustawy, która weszła w życie w grudniu 2011 roku.

Więcej można przeczytać: http://politykanarkotykowa.pl/artykul/kolejny-cz-onek-rady-programowej-pspn

Ewa Woydyłło-Osiatyńska

doktor psychologii i terapeuta uzależnień. Pracuje w Fundacji im. Stefana Batorego, gdzie koordynuje Regionalnym Programem Przeciwdziałania Uzależnieniom. Za swoje osiągnięcia odznaczona Medalem św. Jerzego przyznanym przez Tygodnik Powszechny – 2002, Złotą Odznaka \”Za zasługi w pracy penitencjarnej” nadaną przez Ministra Sprawiedliwości – 2002 oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski nadanym przez Prezydenta RP – 2005.

Więcej można przeczytać: http://politykanarkotykowa.pl/artykul/rada-programowa-pspn-ci-g-dalszy

Ewa Wanat

polska dziennikarka radiowa i telewizyjna. Od maja 2013 redaktorka naczelna Polskiego Radia RDC. Wcześniej, redaktor naczelna radia TOK FM. Pod jej kierownictwem Radio TOK FM otrzymało tytuł Stacji Roku 2008 w plebiscycie miesięcznika Media&Marketing. Była wśród 100 najbardziej wpływowych Polaków tygodnika Wprost w 2011 roku.

Więcej można przeczytać: http://politykanarkotykowa.pl/artykul/przedstawiamy-dzi-nast-pnego-cz-onka-rady-programowej-pspn

Dr Piotr Kładoczny

dr prawa, kierownik Studiów Prawniczych WPiA UW, docent w Instytucie Prawa Karnego, prawnik Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, autor wielu publikacji z dziedziny prawa. Od 1996 – prawnik Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka w programie “Działania prawne w interesie publicznym”, od 2002 – koordynator tego programu (obecnie pod zmienioną nazwą  – „Program Interwencji Prawnej”). Członek Rady Programowej Programu Spraw Precedensowych Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, a także Towarzystwa Naukowego Prawa Karnego oraz Polskiej Sekcji Międzynarodowej Komisji Prawników

Więcej można przeczytać: http://politykanarkotykowa.pl/artykul/rada-programowa-polskiej-sieci-polityki-narkotykowej-cd

Piotr Pacewicz

dziennikarz, dr psychologii. Jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, jej wice naczelny (1995-2010). Twórca głośnych akcji społecznych „Rodzić po ludzku”, „Szkoła z klasą”, „Narkopolacy”, „Media bez kobiet”, „Polska biega”. Feminista. Broni praw człowieka m.in. osób LGBT, a także użytkowników narkotyków, propaguje koniec „wojny z narkotykami”. Współautor książki „Zakazane miłości. Seksualność i inne tabu”, autor programu TV i książki „Pociąg osobowy”. Odznaczony Tęczowym Laurem (2000), nagrodą Hiacynt w kategorii media (2008) oraz nagrodą „Tolerancja” przyznaną przez niemieckie, francuskie i polskie organizacje LGBT (2007). Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (2011)

Więcej można przeczytać: http://politykanarkotykowa.pl/artykul/sk-ad-rady-programowej-pspn-zamyka-piotr-pacewicz

Polska Sieć Polityki Narkotykowej została powołana jako inicjatywa obywatelska w 2008 roku przez grupę specjalistów pracujących z uzależnionymi od narkotyków. Są w niej terapeuci, lekarze, prawnicy, pracownicy służby więziennej, pracownicy socjalni, pedagodzy, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz użytkownicy środków psychoaktywnych. Razem działają na rzecz zmiany prawa narkotykowego w Polsce – jednego z najbardziej restrykcyjnych w Europie. Dwa podstawowe cele Sieci to zmiana prawa narkotykowego, które obecnie nakazuje karać karą wiezienia do lat 3 za posiadanie jakiejkolwiek ilość narkotyków; drugi – zwiększenie dostępności do leczenia substytucyjnego (w Polsce nadal tylko 8% osób potrzebujących może korzystać z tej terapii)

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij