Aktywiści i ekspertki z Polski, przedstawiciele strony społecznej, zaprezentowali swoje postulaty i wskazówki względem polityki narkotykowej, które powinny zostać uwzględnione w stanowisku Polski na Commission on Narcotic Drugs 2015.
W poniedziałek 9 marca rozpoczyna się w Wiedniu 58. spotkanie Komisji ONZ ds. Środków Odurzających (CND, Commission on Narcotic Drugs). To ważne międzynarodowe wydarzenie kształtuje, w jaki sposób prowadzona jest międzynarodowa polityka względem substancji psychoaktywnych, a także to, w jaki sposób poszczególne państwa wdrażają swoje prawo dążące do ochrony społeczeństwa przed negatywnymi skutkami zażywania substancji i ograniczenia przestępczości związanej z podażą narkotyków.
To, co zostanie wynegocjowane na międzynarodowym szczeblu, za jakiś czas może wpłynąć na lokalne prawo i decydować o sytuacji użytkowników i osób uzależnionych od substancji psychoaktywnych również w Polsce.
Aktywiści i ekspertki z Polski, przedstawiciele strony społecznej, spotkali się we wtorek 17 lutego w siedzibie Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii z członkami oficjalnej delegacji rządowej na CND 2015 oraz przedstawicielem Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ambasadorem Januszem Rydzkowskim, aby zaprezentować swoje postulaty i wskazówki, które powinny zostać uwzględnione w stanowisku Polski na CND.
Tegoroczne posiedzenie CND jest bardzo ważne, ponieważ pierwsze cztery dni poświęcone są omówieniu wszystkich merytorycznych i technicznych spraw, mających na celu przygotowanie przyszłorocznego posiedzenia Sesji Specjalnej Zgromadzenia Generalnego ONZ (UNGASS) w kwietniu 2016 roku w Nowym Jorku.
To właśnie wtedy omówiona będzie kolejna Deklaracja polityczna i przyjęty plan działania na kolejne dziesięć lat. Czyli zdeterminowane zostaną wskazówki, jak kształtować lokalną politykę narkotykową. Czy opierać ją nadal na represjach, czy jednak wprowadzać humanitarne podejście oparte na zdrowiu publicznym.
Posiedzenie Komisji ds. Środków Odurzających 2015 potrwa do 17 marca. W Wiedniu oprócz przedstawicieli delegacji oficjalnych wszystkich państw członkowskich ONZ obecni są również przedstawiciele organizacji pozarządowych z całego świata. Również z Polski – Magdalena Bartnik z Fundacji Redukcji Szkód, Jan Stola z YODA, Piotr Tubelewicz ze Studenckiej Inicjatywy Narkopolityki. Dzięki ich pracy coraz częściej udaje się włączyć głos strony społecznej do oficjalnych obrad, a ich ekspertyzy i stanowiska stają się cennym argumentem w negocjacjach wokół takich kwestii, jak na przykład wpisanie kolejnych substancji na listę zakazanych, czy zakaz kary śmierci za przestępstwa narkotykowe. Coraz częściej też poszczególne kraje zaczynają blisko współpracować z aktywistami i specjalistkami z organizacji pozarządowych. W przypadku Polski w tym roku mamy do czynienia z pierwszym w historii przypadkiem, kiedy Polska Delegacja we współpracy z organizacją YODA (Youth Organiization on Drug Action) organizuje wydarzenie towarzyszące podczas CND poświęcone korzystaniu z substancji psychoaktywnych przez młodych ludzi w Europie.
–
Śledźcie stronę Narkopolityki, gdzie publikować będziemy materiały korespondenta Marcina Chałupki z CND. Bieżąca relacja na kanale @narkopolityka na Twitterze.
Pobierz:
Rekomendacje w języku polskim [pdf].
Rekomendacje w języku angielskim/Recommendations in English [pdf].