Dość optymistycznie powiało od strony wielkich koncernów farmaceutycznych.
Fundacja na Rzecz Wspierania Rozwoju Polskiej Farmacji i Medycyny, założona w 2001 r. przez Polpharmę, nagrodziła grantem w wysokości 324 tys. zł projekt na badania leczenia uzależnia od kokainy prowadzone przez dr hab. Małgorzatę Filip.
Laureatka VIII edycji konkursu Fundacji obecnie kieruje Pracownią Farmakologii i Uzależnień w Instytucie Farmakologii PAN w Krakowie, ale problemem uzależnienia od kokainy zajęła się jeszcze w Stanach Zjednoczonych podczas stypendium w Zakładzie Farmakologii i Toksykologii Uniwersytetu Medycznego w Teksasie. Tam, jak mówi dla magazynu „Menedżer Zdrowia”, poznała warsztat badawczy, nawiązała kontakty i wróciła do Polski, by kontynuować prace.
Badania zostaną przeprowadzone na szczurach uzależnionych od narkotyku. Zespół badawczy będzie szukał śladów w mózgu, które wpływają na rozwój nałogu. Małgorzata Filip liczy, że badania pomogą w opracowaniu leku na uzależnienie oraz stworzeniu odpowiedniej procedury farmakoterapeutycznej przydatnej szczególnie w leczeniu uzależnienia. W efekcie ma powstać nowa metoda hamowania głodu kokainowego, która uwolni osobę uzależnioną od koncentrowania się wyłącznie na narkotyku oraz zniweluje bolesne, fizyczne i psychiczne skutki jego zażywania. Przedsięwzięcie dotyczy kokainy, ale wyniki mogą okazać się przydatne także w leczeniu uzależnień od innych substancji. Jeśli badania osiągną zmierzony efekt, uzależnieni będą mogli skorzystać ze skuteczniejszej formy leczenia niż terapie abstynencyjne
Przyszłość badań farmakologicznych wygląda optymistycznie, biorąc pod uwagę słowa Jerzego Staraka, przewodniczącego Rady Nadzorczej Polpharma S.A.: Chcielibyśmy jednak, aby nasza polska gospodarka była bardziej innowacyjna, w większym stopniu oparta na wykorzystaniu nowych technologii, a nasi młodzi naukowcy zostawali i pracowali tutaj na miejscu, w naszym kraju. Wzorem są dla nas Stany Zjednoczone.
Oby ta innowacyjność przeniosła się również na polską politykę narkotykową, chociażby poprzez rozpowszechnienie terapii substytucyjnej metadonem. Tego rodzaju leczenie polega na zastępowaniu dożylnych narkotyków przez doustne podawanie metadonu. Dzięki temu uzależniona od opiatów osoba uwalnia się od głodu narkotykowego, a tym samym osłabiona zostaje jej motywacja do zażywania narkotyku. Głównym celem terapii jest zminimalizowanie negatywnych skutków zdrowotnych i społecznych narkomanii dożylnej.
[Źródło: „Menedżer Zdrowia” nr 5/2010, Fundacja na Rzecz Wspierania Rozwoju Polskiej Farmacji i Medycyny]