Kraj

Międzynarodowy Dzień Solidarności z Uzależnionymi od Narkotyków

26 czerwca obchodzimy ustanowiony 20 lat temu przez ONZ Międzynarodowy Dzień Solidarności z Uzależnionymi od Narkotyków.

Leczyć czy karać? – zwykle do tego pytania sprowadza się w Polsce dyskusja o narkomanii. Najczęściej pada odpowiedź: karać i przymusowo leczyć. Kryminalizacja nie rozwiązuje problemu narkomanii.

Walka z narkomanią uderza w przypadkowych ludzi. Penalizacja posiadania narkotyków miała stanowić narzędzie walki ze światem przestępczym, a stała się sposobem na represjonowanie konsumentów i osób uzależnionych. Policyjne statystyki rosną dzięki zatrzymywaniu młodych ludzi, często niewchodzących w żaden poważny konflikt z prawem.

Kryminalizacja nie zmniejsza liczby uzależnień, zwiększa zaś ich koszty społeczne: marginalizację, przestępczość, wykluczenie i degenerację, wreszcie śmiertelność wśród narkomanów.

Jaka jest różnica między osobą uzależnioną od alkoholu, a osobą uzależnioną od substancji psychotropowych? Jedna jest uzależniona od substancji legalnej, a druga od nielegalnej. Mechanizm uzależnienia jest taki sam. Brak kar za posiadanie narkotyków zmniejsza koszty społeczne – są przecież młodzi ludzie, którzy nigdy nie będą mogli pokazać – ani w pracy, ani ubiegając się o wizy – świadectwa o niekaralności. Setki osób czekają w więzieniach na miejsce w programie terapeutycznym.

Dużo lepsze efekty przynosi zasada redukcji szkód wywiedziona z idei praw człowieka. Zamiast za wszelką cenę dążyć do totalnej abstynencji powinniśmy inwestować w działania, które pomagają wyciągać pomocną dłoń. Chodzi o punkty wymiany igieł i strzykawek czy upowszechnienie leczenia metadon.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij