Kraj

Malinowska-Sempruch: List przeciwko wojnie z narkotykami

Raport Światowej Komisji Polityki Narkotykowej o dramatycznych konsekwencjach wojny z narkotykami, może stanowić bazę dla ugrupowania dążącego do zmiany prawa w Polsce.

50 lat po uchwaleniu przez ONZ Konwencji o Narkotykach globalna wojna z narkotykami poniosła porażkę, przynosząc wiele nowych, niezamierzonych problemów – czytamy w liście otwartym, który podpisali politycy, artyści, nobliści z całego świata. – Konsumpcja ciągle rośnie, a substancje psychoaktywne są tańsze i bardziej dostępne niż kiedykolwiek wcześniej. Produkcja nielegalnych narkotyków to w tej chwili trzeci co do wielkości przemysł na świecie szacowany na ponad 450 miliardów dolarów rocznie. 10 milionów ludzi siedzi w więzieniach za przestępstwa narkotykowe, polegające głównie na konsumpcji i drobnej dilerce. (…) Skoro nie możemy zlikwidować produkcji i popytu na narkotyki, szukajmy sposób na redukcję szkód, które powodują. Wesprzyjmy nasze rządy w prowadzeniu polityki narkotykowej opartej o naukowe ustalenia.

Jakub Szafrański, Krytyka Polityczna: Wśród 62 podpisów pod listem otwartym w sprawie zmiany światowej polityki narkotykowej znalazły się między innymi nazwiska Lecha Wałęsy, Wisławy Szymborskiej i Aleksandra Kwaśniewskiego. Skąd pomysł na ten list?

Kasia Malinowska-Sempruch: Prośbę o podpis wystosowali autorzy listu – Beckeley Foundation. W przekazaniu pisma polskim sygnatariuszom pośredniczył Open Society Institute, w którym kieruję Globalnym Programem Polityki Narkotykowej. W czerwcu tego roku Światowa Komisja ds. Polityki Narkotykowej opublikowała raport dotyczący konsekwencji tak zwanej wojny z narkotykami, czyli międzynarodowej strategii radzenia sobie z problemem narkobiznesu i narkomanii, realizowanej od 1961 roku. Raport został zauważony i miał swój oddźwięk w światowej prasie, ale żeby nie przepadł jako jednorazowe medialne wydarzenie, przygotowano jego brytyjską odsłonę w Izbie Lordów. Beckeley Foundation, która od lat zajmuje się kwestią narkotyków w skali globalnej, przedstawiła najważniejsze wnioski tego raportu, które dotyczą Wielkiej Brytanii i jej rządu. Pierwotnie pod dokumentem podpisało się 19 osób, członków Komisji. W liście skierowanym do Davida Camerona lista sygnatariuszy poszerzyła się o kolejne uznane na świecie nazwiska.

Obecność znanych Polaków ma za zadanie włączyć nasz kraj do dyskusji o polityce narkotykowej?

Być może Lech Wałęsa podpisał list, dlatego że czuje się autorytetem dla społeczności międzynarodowej. Może faktycznie chce skierować uwagę Polaków na to zagadnienie. Obecność Polski w międzynarodowej dyskusji o polityce narkotykowej jest bardzo ważna. Polskie prawo jest restrykcyjne i wpisuje się w krytykowaną przez Światową Komisję strategię. Raport Komisji może stanowić solidną bazę dla ugrupowania dążącego do zmiany tego prawa.

Jak będzie się rozwijała dalej inicjatywa Komisji?

W zeszłym tygodniu odbyło się podobne do brytyjskiego spotkanie w Waszyngtonie. W rozmowach stale uczestniczą przedstawiciele krajów Ameryki Łacińskiej. Najważniejszą kwestią jest rozszerzenie dyskusji poza Europę i obie Ameryki w kierunku krajów byłego Związku Radzieckiego, Afryki i Azję. Kofi Annan, członek Światowej Komisji, planuje na pierwszą połowę przyszłego roku zainicjowanie debaty w Afryce, gdzie sytuacja staje się coraz groźniejsza, a liczba użytkowników narkotyków przyrasta w dużym tempie.

*Kasia Malinowska-Sempruch – specjalistka w dziedzinie zdrowia publicznego. Kieruje Programem Międzynarodowej Polityki Narkotykowej w Open Society Institute. Wcześniej zajmowała się polityką wobec HIV/AIDS, w latach 90. współtworzyła pierwszy w Polsce narodowy program walki z AIDS.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Jakub Szafrański
Jakub Szafrański
Fotograf i publicysta Krytyki Politycznej
Pochodzi z Lublina, gdzie tworzył Klub Krytyki Politycznej. Publicysta i fotograf. W 2010-2012 pracował w dziale dystrybucji Wydawnictwa KP. Współtworzył stronę internetową. Akademicki mistrz polski w kick-boxingu 2009, a także instruktor samoobrony. Pracował we Włoszech, Holandii i Anglii. Laureat Stypendium pamięci Konrada Pustoły.
Zamknij