Kraj

Kasia wciąga amfę, Mycha wącha klej [fragment komiksu NARKO]

Substancje psychoaktywne są tak stare jak historia ludzkości.

Komiks „NARKO” Dany Łukasińskiej i Krzysztofa „Kostrego” Ostrowskiego to kolejna publikacja książkowa, po m.in. „Polityka narkotykowa. Przewodnik Krytyki Politycznej”, „Odczarowanie. Rozmowy z artystami o narkotykach”, „Dzieci wojny narkotykowej”, „Encyklopedia polskiej psychodelii”, przygotowana przez Wydawnictwo Krytyki Politycznej.

Wszystkie wydawane publikacje są częścią szerokiej kampanii społecznej prowadzonej przez Krytykę Polityczną – mającą na celu edukację i zniwelowanie uprzedzeń i stereotypów wobec osób używających i uzależnionych od substancji psychoaktywnych. Od kilku lat prowadzone są równocześnie działania w innych obszarach – portal informacyjny narkopolityka.pl, warsztaty i wydarzenia kulturalne prezentujące nieskuteczność strategii wojny z narkotykami, kampania profilaktyczna wskazująca na potrzebę wprowadzenia idei redukcji szkód.

„NARKO”  ma być nośnikiem informacji, po którą sama może sięgnąć młodzież lub mogą mu ją zaproponować nauczyciele, rodzice, opiekunowie.

Paweł Mączewski z „Vice” poleca komiks „NARKO”: „Wracam teraz myślami do czasów liceum, gdy podczas lekcji puszczono nam film o skutkach brania narkotyków – pamiętam przekute ręce jakiegoś heroinisty, który mówił, że „nie warto”, następnie wbijał sobie strzykawkę w żyłę. Podobno w chwili, gdy oglądaliśmy ten film, jego bohater już nie żył, bo niedługo po nagraniu przedawkował. Może przez fakt wciśnięcia tej projekcji pomiędzy inne lekcje i prace domowe, może przez naiwną realizację całej produkcji, albo przez bezrefleksyjną myśl, że takie rzeczy zawsze dzieją się gdzieś tam, gdzieś indziej – nie zrobiło to na mnie większego wrażenia. Ot, historia przegranego życia. Zupełnie inaczej było, gdy niedawno spotkałem się z komiksem Narko – zbiorem historii prawdziwych ludzi, którzy mieli kontakt narkotykami lub są uzależnieni od substancji psychoaktywnych. Początkowo wziąłem lekturę do ręki bez większego entuzjazmu, chciałem sprawdzić zaledwie kilka pierwszych plansz – zamiast tego nie ruszyłem się z miejsca, póki nie doczytałem ostatniej strony. To naprawdę świetny komiks. (…)”

Sklep Wydawnictwa Krytyki Politycznej >>>

BART

**

CZYTAJ DALEJ

Dana Łukasińska i Krzysztof Ostrowski, Narko, Wydawnictwo Krytyki Politycznej 2015

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij