Kraj

Czy Europa uporała sie z dopalaczami?

Ukazał sie nowy raport HCLU, który powstał przy współpracy Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej, ukazujący sposoby, w jaki państwa europejskie radzą sobie z nowymi substancjami psychoaktywnymi.

W 2013 roku węgierska organizacja Hungarian Civil Liberties Union przeprowadziła badania w pięciu, europejskich krajach – na Węgrzech, w Polsce, Portugalii, Rumunii i Serbii w celu dokonania oceny skuteczności różnych rozwiązań politycznych i prawnych w stosunku do nowych substancji psychoaktywnych (tzw. dopalaczy). W każdym kraju zapytano naukowców, socjologów, badaczy zjawiska, street i partyworkerów oraz funkcjonariuszy organów ścigania o to, w jaki sposób ich państwo odpowiedziało na zjawisko dopalaczy.

Badania miały trzy cele. Po pierwsze, zbadać trendy w użytkowaniu nowych substancji psychoaktywnych oraz związane z nimi szkody. Po drugie, ocenić wpływ istniejących rozwiązań politycznych i prawnych w stosunku do zjawiska dopalaczy. Po trzecie, badania mają posłużyć sformułowaniu i rekomendowaniu zaleceń dotyczących najlepszych możliwych rozwiązań polityczno-prawnych w zakresie nowych substancji psychoaktywnych.

Większość ekspertów, którzy zgłosili się, by dostarczyć informacji na temat dopalaczy podkreśla, że wpływ zmian prawnych na skalę zjawiska dopalaczy był tymczasowy i ograniczony w związku ze zmianą kanałów dystrybucji dopalaczy lub zastąpieniem zabronionych substancji nowymi związkami. W Polsce, Portugalii i Rumunii sklepy stacjonarne z dopalaczami natychmiast zostały zastąpione przez sklepy internetowe, a kontrola dystrybucji online okazała się trudniejsza.

Według większości ekspertów depenalizacja posiadania na własny użytek miałaby pozytywny wpływ na ograniczenie zjawiska dopalaczy. Niektórzy respondenci podkreślali, że zniesienie sankcji karnych wobec osób zażywających narkotyki wpłynie ich zdaniem na zmniejszenie popularności dopalaczy.

Raport do pobrania w sekcji Biblioteka na stronie Narkopolityka.pl lub pod linkiem.

Czytaj też: Dopalacze powodują rozdwojenie jaźni rynku narkotykowego. W rozmowie z Przemkiem Hirniakiem wyjaśniają Mike Linnell, Russell Newcombe i Cheryl White.

Więcej na stronach portalu Drugreporter i Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Agnieszka Muras
Agnieszka Muras
Szkoła Liderów
Agnieszka Muras jest działaczką społeczną i koordynatorką programu kształcenia liderów miejskich w Fundacji Szkoła Liderów. Pracowała w HEAL Polska, działając na rzecz poprawy jakości powietrza oraz w Krytyce Politycznej, tworząc Świetlicę „Na Granicy” w Cieszynie.
Zamknij