Wyższa Izba Parlamentu Urugwaju przyjęła ustawę legalizującą rynek obrotu i produkcji marihuany. Tym samym Urugwaj w ciągu 120 dni zostanie pierwszym państwem na świecie legalizującym tej substancji.
W nocy czasu polskiego (10 grudnia w Urugwaju) podczas głosowania Senat Urugwaju poparł sierpniową decyzję Izby Reprezentantów, by zalegalizować produkcję, dystrybucję i sprzedaż marihuany pełnoletnim użytkownikom.
Kraj ma teraz 120 dni na przygotowanie regulacji niezbędnych do wdrożenia nowo ustanowionego prawa. Zatwierdzona propozycja legalizacji marihuany została zaprezentowana przez Prezydenta José Mujicę w czerwcu 2012 roku jako część pakietu reform, mających na celu walkę z przestępczością i wzmocnienie publicznego bezpieczeństwa.
Prezydent Mujica postanowił odebrać rynek marihuany kartelom narkotykowym – tłumaczy Kasia Malinowska-Sempruch, dyrektor Międzynarodowego Programu Polityki Narkotykowej w Open Society Foundations.
Po półtora roku badań, kampanii informacyjnej, politycznej debaty i przeformułowywania treści ustawy, Parlament opowiedział się za projektem, który dopuszcza cztery drogi dostępu do marihuany:
· poprzez Ministerstwo Zdrowia Publicznego do medycznej marihuany;
· w formie domowej uprawy maksymalnie sześciu roślin;
· przez członkostwo w klubach podobnych do tych, jakie działają w Hiszpanii;
· oraz w drodze kupna w licencjonowanych aptekach.
Zakazana natomiast pozostaje sprzedaż nieletnim, prowadzenie pojazdów pod wpływem marihuany oraz wszelkie formy reklamy.
Urugwaj wpisał się ze swoją decyzją w budowane w ciągu kilku ostatnich lat momentum w rozmowach o potrzebie reform w polityce narkotykowej. Od 2011 roku Światowa Komisja ds. Polityki Narkotykowej zabiega o otwarcie debaty na temat alternatyw dla nieskutecznej wojny z narkotykami na wysokim szczeblu oraz o możliwość eksperymentowania w zakresie polityki narkotykowej na szczeblach krajowych. W listopadzie 2012 roku dwa amerykańskie stany Waszyngton i Kolorado z woli mieszkańców objęły marihuanę prawnymi regulacjami. Niedawno do debaty włączyli się prezydenci Kolumbii, Gwatemali i Urugwaju. W maju br. Organizacja Państw Amerykańskich wydała raport przygotowany przez głowy państw z tego regionu, który uwzględnia legalizację marihuany jako jedno z możliwych alternatywnych rozwiązań.
Co ciekawe, głosowanie w Urugwaju odbyło się w Międzynarodowym Dniu Praw Człowieka. To właściwy sposób uznania, że prawa człowieka przysługują wszystkim, także osobom, które używają narkotyków – zauważa Kasia Malinowska-Sempruch.
–
Na podstawie informacji prasowej Międzynarodowego Programu Polityki Narkotykowej Open Society Foundations.