Za pionierską pracę w dziedzinie redukcji szkód.
Kapituła wyróżniła ją za pionierską pracę w dziedzinie redukcji szkód i działania na rzecz zmiany podejścia do narkotyków, tak by u podstaw polityki narkotykowej leżały wartości zdrowia publicznego.
Rick Lines, dyrektor Harm Reduction International: To szczególny moment dla redukcji szkód i polityki narkotykowej, który nie byłby możliwy bez lidera w osobie Kasi Malinowskiej -Sempruch. Odegrała ogromną rolę w upowszechnianiu redukcji szkód w Europie Wschodniej i Azji Centralnej oraz w walce o politykę narkotykową opartą na zasadach zdrowia publicznego.
International Rolleston Award nagradzane są osoby, które mają niezwykły wkład w redukowanie szkód związanych z substancjami psychoaktywnymi na poziomie międzynarodowym. Wśród laureatów są Ethan Nadelmann, Robert Newman, Alex Wodak i Ernie Drucker. Nagroda nazwana jest imieniem Sir Humphrey’a Rollestona, lekarza zasłużonego w temacie leczenia uzależnień w Wielkiej Brytanii.
Nagroda została wręczona podczas tegorocznej Międzynarodowej Konferencji Redukcji Szkód, największej na świecie konferencji poświęconej redukcji szkód wywołanych przez substancje psychoaktywne. W tym roku konferencja odbywa się w Wilnie, by zwrócić uwagę na poważną sytuację w regionie, gdzie wedle szacunków około miliona iniekcyjnych użytkowników narkotyków żyje z HIV, nie mając dostępu do opieki i leczenia.
Ta nagroda to dla mnie prawdziwy zaszczyt, ponieważ przyznawana jest przez ponad przeciętne środowisko aktywistów, którym udało się osiągnąć tak dużo – mówi Kasia Malinowska-Sempruch. Wiele osób, które stoją za tą nagrodą pracuje w niezwykle wymagających warunkach, działając na rzecz ochrony czyjegoś życia i zdrowia. Nie potrafię wyrazić jak dużo dla mnie znaczy bycie zauważoną przez tak oddanych sprawie ludzi.
Kasia Malinowska-Sempruch od 15 lat działa na rzecz polityki narkotykowej zakorzenionej w prawach człowieka i zasadach zdrowia publicznego. Pracując dla Open Society Foundations (OSF) prowadziła najpierw International Harm Development Program, a potem uruchomiła i kieruje Global Drug Policy Program (Międzynarodowym Programem Polityki Narkotykowej). Zanim rozpoczęła pracę dla OSF, Kasia Malinowska-Sempruch pracowała dla ONZ (Development Program) w Nowym Jorku i potem w Warszawie, kreując programy szkoleniowe dla pracowników opieki zdrowotnej, służby więziennej i policji, oraz rozwijając programy z zakresu redukcji szkód, substancji psychoaktywnych, HIV, opieki zdrowotnej dla kobiet, etyki w medycynie. Swoją pracę w dziedzinie HIV rozpoczęła w 1991 jako edukatorka w Mt Sinai Hospital oraz w amerykańskim Czerwonym Krzyżu w Filadelfii. Jest współautorką pierwszego krajowego programu przeciwdziałania AIDS w Polsce. Jako członkini rad programowych oraz komitetów doradczych pomagała formułować politykę Globalnego Funduszu, Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Millennium Challenge oraz innych instytucji. W tym oku obroniła doktorat ze zdrowia publicznego na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku.