Długo sądziliśmy – w Polsce i na całym świecie – że wzrost gospodarczy przyniesie wszystkim dobrobyt. Niestety, gdy coraz więcej ludzi coraz więcej i bardziej nierówno produkuje i konsumuje, przestaje wystarczać planety. W tych warunkach kompromis: „większy dobrobyt kosztem środowiska” dawno przestał się spinać.
Brytyjska ekonomistka Kate Raworth ma na to odpowiedź: zamiast tortu pieczmy obwarzanek – a właściwie doughnuta, czyli „pączek z dziurką”. Kluczowy jest jednak kształt – „obwarzanek” po polsku brzmi zgrabniej.
Czym jest ekonomia obwarzanka, wyjaśniają Michał Sutowski, Katarzyna Przyborska i Agnieszka Wiśniewska.
Obejrzyj krótkie wideo, a jeśli zaciekawi cię temat ekonomii, która nie jest ślepa na klimat i nasze codzienne potrzeby, polecamy książkę Kate Raworth Ekonomia obwarzanka. Siedem sposobów myślenia o ekonomii XXI wieku.
Pomysły Kate Raworth przenieśliśmy z oksfordzkich seminariów i amsterdamskich gabinetów do Polski trzeciej dekady XXI wieku. I przepisaliśmy na tutejsze problemy, wyzwania i dylematy. Tak powstała książka Obwarzanek po polsku.
Teorię obwarzanka przyłożyliśmy też do kwestii bezpieczeństwa i odporności. W raporcie Obwarzanek uzbrojony. Perspektywy dla Polski opisaliśmy polityki dobra wspólnego w czasach wojny, zmiany klimatu i kryzysu państwa dobrobytu.
Polecamy także bogate archiwum tekstów o ekonomii obwarzanka, które znajdziecie tutaj.
czytaj także
Raworth: Światowy kryzys to doskonała pora na wielką transformację
czytaj także
Fot. Aleksandr Zykov/Flickr.com, ed. KP
Film powstał w ramach projektu Sphera. Realizacja Wojciech Kaniewski