Sterniczki

Ponad 90 proc. Polek doświadczyło przemocy seksualnej

Dane podaje raport „Przełamać tabu”. Jego współtwórczyni gościła w „Sterniczkach w Krytyce Politycznej”.

– Próby gwałtu i gwałt najczęściej zdarzają się w rodzinie. Tylko 8 proc. gwałtów to przypadki w tzw. ciemnych zaułkach, bramach itd. Ponad 50 proc. przypadków to przypadki zgwałceń w domu kobiety – mówiła dr. Magdalena Grabowska w programie Roberta Kowalskiego Sterniczki w Krytyce Politycznej.

Grabowska jest współautorką raportu o przemocy seksualnej Przełamać tabu przygotowanego przez Fundację na rzecz Równości i Emancypacji STER. Z przeprowadzonych przez nią badań wynika, że 92 proc. Polek doświadczyło jakiejś formy przemocy seksualnej. 87 proc. kobiet było ofiarą molestowania seksualnego. Co czwarta doświadczyła próby gwałtu, a co piąta została zgwałcona.

Sprawcami gwałtu w zdecydowanej większości są osoby znane ofierze. 63 proc. została zgwałcona przez byłego, a 22 proc. przez obecnego partnera. Zaledwie 8 proc. kobiet nie znało wcześniej sprawcy przemocy seksualnej.

Zobacz cały odcinek programu Sterniczki w Krytyce Politycznej:

Wśród ofiar przemocy seksualnej, ponad połowa nikomu nie powiedziała o swoich doświadczeniach, a tylko 5 proc. zgłosiło się na policję lub do prokuratury.

– Kobiety pytane dlaczego nie ujawniają przemocy seksualnej mówią o wstydzie. Ale najważniejszym powodem, dla którego kobiety o tym nie mówią, jest przekonanie, moim zdaniem słuszne, że znikąd nie dostaną pomocy. Są bezradne wobec przemocy – mówiła w Sterniczkach w Krytyce Politycznej Grabowska.

Autorka raportu podkreśla także długotrwałość sytuacji, w której kobiety są ofiarami przemocy. – Ważne jest też to, żeby powiedzieć, że ta przemoc jest długotrwała. Że to nie jest coś, co się zdarza raz. Bardzo często jest tak, że kobiety żyją w sytuacji przemocy przez wiele lat. Wtedy można zrozumieć, dlaczego jej nie ujawniają. Mamy do czynienia z całym continuum przemocy – przemocą ekonomiczną, fizyczną itd. Wyjście z tego jest niezwykle trudne.

Pytana o wyższy – w porównaniu z innymi tego typu badaniami – odsetek osób deklarujących bycie ofiarą przemocy seksualnej, Grabowska tłumaczyła, że jest to efekt przyjęcia bardziej dogłębnego podejścia do wywiadu z badanymi kobietami.

– Przez to, że ta rozmowa była dość długa i wyczerpująca, kobieta miała możliwość przemyśleć różne sytuacje ze swojego życia. Jeżeli zapytamy kobietę czy doświadczyła przemocy seksualnej, to ona twierdzi, że nie. Ale jeżeli zapytamy czy zdarzyło się to albo tamto, czy miałaś wujka, który klepał cię po tyłku, czy nauczyciel robił żarty na temat seksualności, to okazuje się, że tak – mówiła Grabowska w programie Roberta Kowalskiego.

– Polecam państwu bardzo dobry eksperyment. Żeby zapytać 10 kobiet z własnego otoczenia czy doświadczyły tych sytuacji. Z mojego doświadczenia wynika, że te nasze dane, które pokazują 90-procentowy stopień przemocy, nie są takie niewiarygodne, nie są w żaden sposób zawyżone – powiedziała na zakończenie rozmowy Grabowska.

Cały raport Przełamać tabu dostępny jest tutaj.

ekspertki

**Dziennik Opinii nr 234/2016 (1434)

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij