"Moja podróż do Rosji" to nowatorskie słuchowisko zrealizowane przez trzy znakomite reżysersko-muzyczne duety na podstawie zbioru reportaży Antoniego Słonimskiego.

Cześć pierwsza – Borczuch, Dziadosz / Malikowska, Zarzecki – (00:00)
Część druga – Szyngiera, Sotomski / Malikowska, Zarzecki – (19:34)
Część trzecia – Strycharski, Cecko / Malikowska, Zarzecki – (41:21)

Zapraszamy do słuchania i zamawiania płyty w sklepie wydawnictwo.krytykapolityczna.pl

Opis:

Pomysł był w gruncie rzeczy prosty. Wynikał bezpośrednio z tekstu Słonimskiego. Z wyraźnego i kluczowego w nim pęknięcia.

Już na początku pochodzącego z 1932 roku zbioru reportaży Moja podróż do Rosji czytamy bowiem: „Czy jadę do kraju czerwonego terroru, czy do państwa żywego socjalizmu, o którym przecież każdy z nas marzył od dziecka? (…) Męczy niemożność urobienia sobie, wypracowania obrazu, który nas czeka, a jest to cechą natury ludzkiej, że wychodzimy naprzeciw nieznanego z niepokojem. Przychodzą kolejno coraz gwałtowniejsze fale sceptycyzmu i entuzjazmu. I już nie jestem sam w przedziale. Jest nas trzech. Po prawej mojej stronie zasiadł, nogę na nogę założywszy, Sceptyk o bacznem i przenikliwem spojrzeniu. Pan ten ma w sobie coś nieprzyjemnego, ale nie można mu odmówić inteligentnego wyrazu twarzy. Po lewej stronie siedzi Entuzjasta. Już teraz przylgnął twarzą do szyby i wygląda z niecierpliwością nocy, za którą przyjdzie nowy dzień za granicą świata przeszłości. Wybaczcie, że ci dwaj będą nam towarzyszyli przez cały czas wycieczki”.

No więc pęknięcie. Jak oddać je w słuchowisku? Po prostu: pęc je. Dlatego też tekst Słonimskiego dość arbitralnie podzieliłem na trzy mniej więcej równe części i – równie arbitralnie – przydzieliłem je trzem (znakomitym) reżysersko-muzycznym duetom. Każdy z duetów realizował swoją część niezależnie od i bez konsultacji z pozostałymi zespołami.

Łącznikiem między trzema rozdziałami miał być sam tekst Słonimskiego oraz dwójka – jako i dwóch było towarzyszy podróży autora – czytających go (wybitnych) aktorów. Takie były wstępne założenia. Rezultat(y) mogą Państwo usłyszeć na płycie.

Dziękując bardzo wszystkim realizatorom i osobom zaangażowanym w powstanie tego słuchowiska, zapraszam Państwa do podróży z Michałem Borczuchem, Marcinem Cecko, Bartoszem Dziadoszem, Martą Malikowską, Antonim Słonimskim, Jackiem Sotomskim, Dominikiem Strycharskim, Katarzyną Szyngierą i Krzysztofem Zarzeckim. Podróży chyba niekoniecznie tylko do Rosji… i niekoniecznie w roku 1932.

Wojtek Zrałek-Kossakowski

 

część pierwsza twórcy: Michał Borczuch i Bartosz Dziadosz

część druga twórcy: Katarzyna Szyngiera i Jacek Sotomski

część trzecia twórcy: Dominik Strycharski i Marcin Cecko

obsada: Marta Malikowska i Krzysztof Zarzecki

koncepcja: Wojtek Zrałek-Kossakowski

nagrania: Marcin Lenarczyk, Marcin Popławski w Soundmaking Studio w Warszawie

mastering: Marcin Lenarczyk

oprawa graficzna: Katarzyna Błahuta

produkcja: Mikołaj Syska, Krytyka Polityczna

Za zgodę na wykorzystanie tekstu Moja podróż do Rosji Antoniego Słonimskiego serdecznie dziękujemy Towarzystwu Opieki Nad Ociemniałymi w Laskach

podziękowania: Inés R. Artola, Sara Herczyńska, Lucía Klapaczyńska-Ruíz, Paweł Mościcki, Sabina Sobczyk, Magda Sotomska, Małgorzata Sotomska, Ewa Sotomska, Jagoda Szymkiewicz, Anna Waligórska, Michał Zygmunt

Klasyka do usłyszenia 20./XX, część druga. kurator serii: Wojtek Zrałek-Kossakowski

Posłuchaj pierwszej części trylogii: Eter. Na drodze walki z prawem przemijania

wydawnictwo.krytykapolityczna.pl

Publikacja nie jest przeznaczona do sprzedaży © & ℗ 2017 Stowarzyszenie im. S. Brzozowskiego

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

         

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij