– Pomysł, żeby wierzyć jeszcze w demokrację ponadnarodową jest zupełnie odjechany. I w tym się specjalizował Jacek Kuroń – mówi Sławomir Sierakowski.

Multimedia

Sierakowski o odjechanych pomysłach Kuronia

– Pomysł, żeby wierzyć jeszcze w demokrację ponadnarodową jest zupełnie odjechany. I w tym się specjalizował Jacek Kuroń – mówi Sławomir Sierakowski.

F.R.: Czy zjednoczona Europa nie może tu zafunkcjonować jako rodzaj dryfkotwy, która utrzyma nas dziobem do fali?

Jacek Kuroń: Dla mnie zjednoczona Europa to maleńki przystanek na drodze do zjednoczonego świata. Dobrze więc, że problemy z Europą pojawiły się już dziś, bo one są zapowiedzią innych, daleko poważniejszych, które się pojawią już za chwilę. (…)

(….)

E.C.: Modzelewski twierdzi, że jeśli lewica nie poradzi sobie z problemami, które stoją przed Polską, to czeka nas już tylko populizm, bez względu na to, z jaką etykietą.

Dokładnie tak jest, ale z jedną różnicą. My sobie poradzimy, bo jest w naszym społeczeństwie bardzo silny antypopulizm. Nawet wśród wykluczonych. Ludzie wcale nie są głupi. Mam przekonanie, które już wiele razy się sprawdziło, że ludzie w większości są mądrzy. Wyniki wyborów o tym świadczą, bo przegrywa zawsze ten, kto ostatni rządził. A przerwanie tego błędnego koła należy do młodych, którzy nie mają dziś więcej niż 30 lat.

Całe życie jestem marzycielem, fragment wywiadu z Jackiem Kuroniem przeprowadzonego przez Edwarda Chudzińskiego, Stefana Ciepłego i Filipa Ratkowskiego w ramach cyklu „Trzech na jednego” na łamach kwartalnika „Zdanie” (2002).

Czytaj więcej w Kuroń. Nadzieja i rozczarowanie. Pisma polityczna 1989-2004

Robert Biedroń apeluje, żeby nie zapominać o moralnych powinnościach

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij