Multimedia

Rafa: Armia patriotów [wideo]

Zamieszki na Marszu Niepodległości 2014 w obiektywie słowackiego dokumentalisty Tomáša Rafy.

Mamy mit „spokojnego marszu”, który zakłóciła grupka „chuliganów”. Fakty temu przeczą: zatrzymano blisko 300 osób, policja informowała, że przy osobach zjeżdżających na marsz z całej Polski (a nie wybiegających z alejek na Saskiej Kępie) znaleziono race i bagnety. Race w kierunku policji leciały także z głównej kolumny, nawet po tym, jak oddzielono ją od najbardziej agresywnej grupy – pokazywały to na żywo telewizje informacyjne. Zaatakowano dziennikarzy, m.in. „Gościa Niedzielnego” i – co tragikomiczne – przedstawiciela samych narodowców, krzyczącego: „My z wami, my z wami, nie z TVN-u!” – pisaliśmy po 11 listopada ubiegłego roku.

Od kilka lat słowacki fotograf i autor filmów Tomáš Rafa dokumentuje wystąpienia skrajnej prawicy w Europie: antyromskie demonstracje w Czechach, pochody Jobbiku na Węgrzech, marsze nacjonalistów w Polsce. Był też na Marszu Niedpodległości 2014 w Warszawie.

 

**Dziennik Opinii nr 79/2015 (863)

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij