Podcasty

Jak zazielenić cywilizację i (przy okazji) nie dobić planety?

W kolejnym odcinku podcastu Michał Sutowski opowiada o tym, skąd wydobyć potrzebne metale ziem rzadkich, kobalt czy lit, czy Szwecja będzie nowym zapleczem surowcowym Europy, jak dekarbonizując nasz świat, nie wyrządzić planecie szkód większych niż przy spalaniu węgla i ropy.

Ratowanie klimatu i ludzkich warunków życia na Ziemi wymaga wielkich zmian – w energetyce, transporcie, przemyśle i nie tylko. Bez nowych źródeł energii i materiałów ani nie zazielenimy naszej gospodarki, ani nie uratujemy cywilizacji przed katastrofą. Kłopot w tym, że krytycznych surowców do wielkiej transformacji potrzeba naprawdę mnóstwo. A ich pozyskanie to niekoniecznie zielony i czysty biznes.

W kolejnym odcinku podcastu opowiadam o tym, skąd wydobyć potrzebne metale ziem rzadkich, kobalt czy lit, czy Szwecja będzie nowym zapleczem surowcowym Europy, jak dekarbonizując nasz świat, nie wyrządzić planecie szkód większych niż przy spalaniu węgla i ropy, wreszcie – czy da się „spiąć” zieloną politykę geopolitycznie i ekonomicznie. I jeszcze o dylematach przyszłej elektryfikacji oczami wielkiego badacza przeszłości Adama Tooze’a.

SŁUCHAJ NA SPOTIFY:

SŁUCHAJ NA SOUNDCLOUD:

SŁUCHAJ NA APPLE PODCASTS:

Eko-Pol: podcast z nieograniczoną odpowiedzialnością

O wyzwaniach na wczoraj, czyli Polsce w epoce kryzysu klimatycznego, wojny i zarazy; o tym, jak możliwa jest ekonomia obwarzanka w czasach polityki czołgów i dronów; a także o wielkich ideach w niedużym kraju półperyferii będę opowiadał i rozmawiał z gośćmi podcastu ekopolitycznego. Bo żeby móc zmienić świat, trzeba go najpierw opisać.

Posłuchaj też innych podcastów Krytyki Politycznej: 

 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Michał Sutowski
Michał Sutowski
Publicysta Krytyki Politycznej
Politolog, absolwent Kolegium MISH UW, tłumacz, publicysta. Członek zespołu Krytyki Politycznej oraz Instytutu Krytyki Politycznej. Współautor wywiadów-rzek z Agatą Bielik-Robson, Ludwiką Wujec i Agnieszką Graff. Pisze o ekonomii politycznej, nadchodzącej apokalipsie UE i nie tylko. Robi rozmowy. Długie.
Zamknij