Podcasty

Tradycyjne wartości chce się utrzymać kosztem życia kobiet [podcast]

– Im bardziej społeczeństwo jest przywiązane do tradycyjnych wartości, tym częściej przemoc jest ukrywana, niezgłaszana i podtrzymywana – mówi Joanna Piotrowska z Feminoteki w rozmowie z Wiktorią Bieliaszyn.

W Rosji co 40 minut kobieta zostaje zamordowana, jest ofiarą przemocy domowej. Według statystyk w Polsce co trzecia osoba doświadcza przemocy w rodzinie, choć, jak mówi Joanna Piotrowska goszcząca w Podcaście krytycznym, mamy problem ze statystykami.

– Od jakiegoś czasu unikam podawania statystyk, bo z jednej strony my podajemy statystyki światowe, a druga strona albo ich nie uznaje, albo pokazuje swoje statystyki – mówi Joanna Piotrowska.

Polska idzie drogą Rosji w tym względzie – dodaje Piotrowska i mówi, że bitwa na statystyki donikąd nas nie prowadzi.

Zgwałcona, a potem skrytykowana za zgłoszenie tego policji

Większość ofiar nie zgłasza, że doświadczyła przemocy, stąd kłopot ze wspominanymi statystykami.

– Nie liczy się zdrowie i życie kobiet. Kosztem ich zdrowia i życie chce się utrzymać tradycyjne wartości [tak w Rosji, jak w Polsce – red.]. Im bardziej społeczeństwo jest przywiązane do tradycyjnych wartości, tym przemoc jest częściej ukrywana, niezgłaszana, podtrzymywana i silniejsze są wszystkie mity i stereotypy, które przerzucają winę ze sprawcy na pokrzywdzoną – mówi Joanna Piotrowska.

Seksizm nasz powszedni

W Szwecji czy Finlandii statystyki wskazują na wyższy stopień przemocy wobec kobiet, a wynika to z tego, że świadomość społeczna w tych krajach jest wyższa i kobiety częściej zgłaszają, że są ofiarami. To dlatego Polska jest na pierwszym miejscu, jeśli bierze się pod uwagę średni europejski wskaźnik dla przemocy wobec kobiet.

Więcej o tym, o sytuacji prawnej w Polsce oraz Teście przemocy przygotowanym przez Feminotekę w Podcaście krytycznym.

***

Ten podcast został sfinansowany dzięki wsparciu Fundacji im. Friedricha Eberta. Inne tworzymy dzięki wpłatom od naszych czytelników: krytykapolityczna.pl/wspieram

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Wiktoria Bieliaszyn
Wiktoria Bieliaszyn
Dziennikarka „Gazety Wyborczej”
Dziennikarka „Gazety Wyborczej”, specjalizuje się w Europie Wschodniej. Publikowała m.in. w „Polityce”, „Tygodniku Powszechnym”, OKO.press, Die Welt, La Repubblica i Meduzie.
Zamknij