Gościem dzisiejszego odcinka jest dr Adam Czerniak, ekonomista i badacz rynku nieruchomości.
Czy państwo powinno angażować się w budowę mieszkań? Postrzeganie tego, czym właściwie jest mieszkanie i jaką rolę dostęp do niego powinien odgrywać w przemyślanej polityce państwa, w obliczu kryzysu ulega zmianom właściwie z tygodnia na tydzień. Dziś już nawet politycy widzą, że bieguny mieszkania jako prawa i jako towaru nie wyczerpują złożoności tematu.
Fałszywość tej dychotomii podkreśla też nasz dzisiejszy gość, dr Adam Czerniak, kierownik Zakładu Ekonomii Instytucjonalnej i Politycznej SGH i badacz rynku nieruchomości. Przybliża on trzy paradygmaty dotyczące postrzegania towarów i usług z perspektywy socjologicznej, w ramach których mieszkanie może być postrzegane jako narzędzie do budowy majątku, prawo społeczne i dobro rodzinne. Jak wygląda to w praktyce? Dlaczego Polki myślą o mieszkaniu inaczej niż Niemki, Szwedki czy Greczynki? Na rozmowę zapraszają Zuzanna Mielczarek i Kamil Trepka.
SŁUCHAJ NA SPOTIFY:
SŁUCHAJ NA APPLE PODCASTS:
Podcast Mieszkaniowy
Większość życia spędzamy w mieszkaniu, które zapewnia schronienie i prywatność, będąc zarazem częścią większego organizmu – przestrzeni, w której rozgrywa się życie społeczne. W Podcaście Mieszkaniowym Krytyki Politycznej chcemy zaprosić na rozmowę o tym, czym mieszkanie jest dla nas dziś – dachem nad głową, prawem, towarem, symbolem statusu, narzędziem polityki?