Co ma klimat do praw człowieka? Więcej, niż myślisz. Planety nie uratujemy, tkwiąc w patriarchacie i kapitalizmie. Dlatego zielonej transformacji nie będzie bez sprawiedliwości, siostrzeństwa, tęczy i feminizmu. Jak to się robi w praktyce?
Co susza ma wspólnego z wojną? Czy weganka może otworzyć rzeźnię? Dlaczego produkcja żywności przypomina handel narkotykami? Jak emancypuje się wieś i dlaczego miasto o niej zapomniało? O tym dziennikarka Krytyki Politycznej rozmawia z aktywistką i współtwórczynią projektu Klimat dla Rolnictwa, Martą Jarosz. Razem udowadniają, że wizja, w której rolniczki ratują planetę, wcale nie musi być utopijna.
SŁUCHAJ NA SPOTIFY:
SŁUCHAJ NA SOUNDCLOUD:
SŁUCHAJ NA APPLE PODCASTS:
Więcej na ten temat przeczytacie w przywoływanych w odcinku tekstach i książkach:
czytaj także
Wpływ zmiany klimatu na bezpieczeństwo żywnościowe Polski – raport prof. Zbigniewa Karaczuna i dra hab. Jerzego Kozyry
Lokalsi. Nieoficjalna historia pewnego samorządu – książka Andrzeja Andrysiaka
Kobiety. Wieś. Klimat i środowisko. W mozaice postaw, poglądów i działań – raport autorstwa Pauliny Sobiesiak-Penszko zrealizowany przez ISP i Fundację im. Heinricha Bölla
Nie ma przyszłości bez równości
Co ma klimat do praw człowieka? Więcej, niż myślisz. Planety nie uratujemy, tkwiąc w patriarchacie i kapitalizmie. Dlatego zielonej transformacji nie będzie bez sprawiedliwości, siostrzeństwa, tęczy i feminizmu. Jak to się robi w praktyce? O tym będę rozmawiać z zaproszonymi gośćmi i gościniami, którzy wiedzą, że zmiany nie będą łatwe, ale możliwe.