Podcasty

Kim jest Lolita? Startujemy z nowym podcastem Krytyki Politycznej

Zuzanna Dąbrowska i Julia Ikonowicz sprawdzają, czy relacja matki z córką zawsze musi zawierać sporą dawkę generacyjnego niezrozumienia.

Pierwowzór kulturowej kliszy, obecnej od lat wśród symboli i punktów odniesienia, to nadmiernie rozbudzona seksualnie nastolatka, uwodząca mężczyzn, bezsilnych na jej urok. Ale pierwowzór z książki Nabokova to dwunastoletnie dziecko, a narracja, którą wszyscy przyjęliśmy za swoją, to w istocie mowa obrończa przed sądem narratora starającego się usprawiedliwić własne czyny. Dlaczego przyjęliśmy jego opowieść za swoją? Co sprawia, że tak ochoczo przyjmujemy punkt widzenia krzywdziciela? Jak mocno kultura wtrąca w opresję ofiary, ochoczo usprawiedliwiając sprawców?

SŁUCHAJ NA SPOTIFY:

SŁUCHAJ NA SOUNDCLOUD:

SŁUCHAJ NA APPLE PODCASTS:

Wychowanie płci żeńskiej

Zuzanna i Julia. Dwie bliskie sobie osoby, które urodziły się w Polsce i które Polska i świat wychowały jako kobiety. Od transformacji ustrojowej końca lat 80. po końcówkę drugiej kadencji PiS w roku 2023 zmierzają się z polskim zaściankiem. Ale nie wszystko widzą tak samo, być może jednak relacja matki z córką musi zawierać sporą dawkę generacyjnego niezrozumienia? Wygląda na to, że nadszedł czas, by parę spraw sobie wyjaśniły. Używając wiedzy, bagażu kulturowego, rodzinnych historii i własnych doświadczeń. I czasem zapraszając gości specjalnych. Zapraszają Zuzanna Dąbrowska i Julia Ikonowicz.

**

Zuzanna Dąbrowska – dziennikarka prasowa, radiowa i telewizyjna. Komentatorka. W latach 80. uczestniczka opozycji demokratycznej, ruchu Wolność i Pokój oraz polskiej Partii Socjalistycznej. Obecnie szefowa działu Społeczeństwo w „Rzeczpospolitej”.

Julia Ikonowicz – była Młoda Socjalistka, była dziennikarka, z wykształcenia pracowniczka socjalna. Po latach podróży i poszukiwań odnalazła się w Portugalii i nauczaniu angielskiego.

Posłuchaj też innych podcastów Krytyki Politycznej: 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij