Podcasty

Gruzińskie Marzenie zmienia się w rosyjski koszmar

W ostatnich tygodniach w Gruzji znowu obserwujemy wzrost napięć społecznych. Tym razem niepokoje związane są z procedowaniem przez gruziński parlament ustawy o zagranicznym finansowaniu organizacji pozarządowych, która nazywana jest powszechnie „ustawą rosyjską”.

Rzecz w tym, że proponowane rozwiązania wzorowane są na rosyjskim prawie o „agentach zagranicy”, którego Kreml używa jako narzędzia walki ze społeczeństwem obywatelskim. W Gruzji bliźniacze mechanizmy prawne forsuje rządząca partia Gruzińskie Marzenie, pozostająca u władzy od ponad dekady. Po raz kolejny obserwujemy konfrontację skorumpowanej i brutalnej władzy z aktywną politycznie „ulicą”.

SŁUCHAJ NA SPOTIFY:

SŁUCHAJ NA APPLE PODCASTS

SŁUCHAJ NA SPREAKER

W podcaście rozmawiamy z Agnieszką Filipiak, dziennikarką specjalizującą się m.in. w tematyce Kaukazu Południowego, o tym, gdzie w nabrzmiewającym konflikcie przebiega ideologiczna i polityczna linia demarkacyjna pomiędzy stronami. Czy jest to konfrontacja sił prorosyjskich z prozachodnimi, czy raczej w przypadku dzisiejszej Gruzji nie można dokonać takich uproszczeń? Jak to jest, że w państwie, w którym 80 proc. obywateli opowiada się za przystąpieniem do Unii Europejskiej, jedyną poważną siłą w parlamencie jest partia, którą z tylnego siedzenia rządzi szemrany prorosyjski oligarcha Bidzina Iwaniszwili? I w końcu co z tym wszystkim wspólnego mają geje i lesbijki?

Trwają protesty w Tbilisi. Dlaczego Gruzja zbliża się do Rosji? [wyjaśniamy]

Wraz z jesiennymi zbiorami winogron Gruzini i Gruzinki będą dojrzewać do przełomowej politycznej decyzji. Podczas wyborów parlamentarnych w październiku zdecydują o przyszłości swojego kraju. Wtedy okaże się, czy zacznie ziszczać się ich marzenie o dołączeniu do Europy, czy stoczą się w koszmar ruskiego miru.

Blok wschodni

„Centralnie o Wschodzie” – tak brzmi dewiza podcastu Blok wschodni, który prowadzą Paulina Siegień i Wojciech Siegień. O państwach, które leżą na wschód od Polski, chcemy mówić centralnie, bo uważamy, że tam dzisiaj decyduje się przyszłość Europy i demokracji. Dlatego naszą uwagę kierujemy w stronę Ukrainy, która zmaga się z otwartą i niesprowokowaną rosyjską agresją. Ale będziemy odwiedzać także inne państwa, które w wyniku rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie stanęły na geopolitycznym rozdrożu i szukają odpowiedzi na pytanie o swoje miejsce na mapie międzynarodowych sojuszy.

**

Paulina Siegień – dziennikarka i reporterka związana z Trójmiastem, Podlasiem i Kaliningradem. Pisze o Rosji i innych sprawach, które uzna za istotne, regularnie współpracuje także z New Eastern Europe. Absolwentka Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego i filologii rosyjskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka książki Miasto bajka. Wiele historii Kaliningradu (2021), za którą otrzymała Nagrodę Conrada.

Wojciech Siegień – etnolog, psycholog, absolwent Kolegium MISH UW, ekspert ds. Europy Wschodniej. Prowadził badania terenowe w Białorusi i Rosji, a od 2017 roku w Donbasie. Specjalizuje się w problematyce militaryzacji społecznej i kulturowej. Wraz z Pauliną Siegień prowadzi podcast Na Granicy.

Posłuchaj też innych podcastów Krytyki Politycznej:

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij