Nagrodę otrzymała autorka książki „Ma być czysto”.

Nagrodzona książka, „Ma być czysto”, to debiut literacki autorki współtworzącej Świetlicę Krytyki Politycznej w Cieszynie. Kapituła przyznała nagrodę za świetną znajomość środowiska „gimbazy” oraz empatię dla młodych ludzi, opowiedziane w dobrej, realistycznej prozie. Gratulujemy!

Przewodniczący kapituły, prof. Jerzy Jarzębski, mówił na wręczeniu nagrody: „Nagrodę przyznajemy autorce za doskonałą znajomość opisywanego przez nią świata, za wieloaspektowość obrazu, ale też za empatię i zrozumienie problemów, z którymi borykać się muszą kolejne pokolenia mieszkańców gimbazy, które na pewno nie znikną wraz z likwidacją gimnazjów”.

Ma być czysto

Laureatka Nagrody Literackiej im. Witolda GombrowiczaNominowana no Nagrody Literackiej Gdynia 2017! Autorka została nominowana do Nagrody Stypendium im. Stanisława Barańczaka! Książka roku w plebiscycie

**
Książka, która przekracza granice pokoleń i znosi podziały społeczne. W której starsi i młodsi młodzi odnajdą swoje lęki i złudzenia. To nie opowieść o „gimbazie”, lecz o współczesnej rodzinie. O trudzie dojrzewania, ryzyku opieki. Anna Cieplak doskonale wie, o czym pisze, bo pracuje na co dzień z dziećmi i młodzieżą. Wyraziści bohaterowie, zero ściemy. I sporo brudu, chociaż ma być czysto.

Lidia Ostałowska

***

Gimbaza polska. Nadchodzące pokolenie, które będzie urządzało ten kraj. Tyle mniej więcej wiemy o ich życiu, ile tak zwani dorośli wiedzieli o naszym, gdy byliśmy w tym wieku. Ma być czysto prowadzi w ten świat tak, że aż skóra cierpnie.

Ziemowit Szczerek

Anna Cieplak laureatką Nagrody Gombrowicza 2017

Komentarze

System komentarzy niedostępny w trybie prywatnym przeglądarki.