Multimedia

Zły dotyk władzy. Debata po spektaklu „Klątwa”

Pedofilia w Kościele katolickim to wciąż drażliwy i niezałatwiony problem – sprawcy nie tylko nie ponoszą kary, ale są chronieni przez działania systemowe. Posłuchaj dyskusji o władzy Kościoła, sposobach radzenia sobie z pedofilią i ksenofobią oraz reakcji sztuki krytycznej na te zjawiska.

Udział w debacie biorą:

➤ Joanna Wichowska (dramaturżka spektaklu „Klątwa”)
➤ Joanna Scheuring-Wielgus (posłanka, przew. Parlamentarnego Zespołu ds. Przeciwdziałania Mowie Nienawiści i Ochrony Praw Człowieka)
➤ Marcin Kącki (dziennikarz śledczy, reportażysta)
➤ Monika Płatek (profesorka prawa)
➤ Marek Lisiński (prezes Fundacji Nie Lękajcie Się, skupiającej ofiary pedofilii klerykalnej)
➤ Prowadzenie: Agata Diduszko-Zyglewska („Krytyka Polityczna”)

Na żywo od godz. 21.05

„Zły dotyk władzy”

„Zły dotyk władzy” – debata w Teatrze Powszechnym
transmisja on-line

Posted by Teatr Powszechny on Wednesday, 22 February 2017

 
Nie ładuje się wideo? Wyłącz wtyczki blokujące skrypty lub blokowanie śledzenia w Mozilli.

**
Dodatkowo, podczas premiery spektaklu, odbędzie się zbiórka pieniędzy prowadzona przez Fundację Nie Lękajcie Się, która niesie pomoc ofiarom księży-pedofilów. Zbiórka jest wyrazem chęci udzielenia realnej pomocy grupie poszkodowanych, która w znacznym stopniu narażona jest na przebywanie w cieniu tabu i społecznego napiętnowania.

„Klątwa” – ta sztuka to koszmar dobrej zmiany

***

Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Komentarze archiwalne

 1. Kościół zaora ten spektakl, tak jak zaorał Palikota i Twój Ruch, i to zaora nie własnymi rękami a rękami ludzi uważających się za ateistów.

 2. Wspaniała debata. Kapitalny pomysł, poruszać problemy polskiej władzy na niszczenie teatrów i kontaktów między ludźmi, zainteresowanych tym problemem. Dzwoniłam do Fundacji NIE LEKACJE SIĘ – od przyszłego roku będzie można wspierać ją 1%.
  O tym, że pedofile w kościele są bezkarni, wiemy od dawna. Mam własną teorię na temat pedofilii w kościele – uważam, że gro pedofili świadomie kończy teologię (będąc niekoniecznie osobami wierzącymi), ponieważ pod łaskawymi skrzydłami kościoła mogą się skryć i gwałcić dzieci. Gwałcić bezkarnie. Kościół pozamiata pod dywan, a dzieciom – pod karą boska – nakaże milczenie i zachowanie tajemnicy.

  1. Właśnie w przedmiotowym traktowaniu dzieci w Polsce tkwi fundamentalny problem ignorowania pedofilii. Dopóki dziecko nie stanie się podmiotem, człowiekiem darzonym szacunkiem, miłością, troską dopóty nadużycia w stosunku do dzieci (w szczególności księży) będą zamiatane, ignorowane, uciszane. Bo zastanówmy się nad losem przeciętnego dziecka w Polsce. Czy jest szanowane, czy są respektowane jego prawa? Otóż nie. Przywoływana przeze mnie Alice Miller była rzeczniczką dziecka. W swoich książkach podkreślała fundamentalne znaczenie stosunku do dziecka (także w fazie prenatalnej) pisała o tym jakie znaczenie dla życia człowieka ma jego dzieciństwo. Jego kolosalny wpływ na na dorosłe życie. Zwróciła się listownie do papieża Jana Pawła II z apelem aby ten swoim autorytetem upomniał się o szacunek dla dziecka, o zakaz jakiejkolwiek przemocy wobec dzieci, czy to werbalnej czy fizycznej. Niestety jej list pozostał bez oddźwięku. I choćby ten fakt powinni przyjąć do wiadomości ci wszyscy urażeni w swoich uczuciach religijnych kiedy w ich mniemaniu profanuje się gipsowy wizerunek papieża. Poszerzanie spektrum postrzegania rzeczywistości zamiast kontestowania spektaklu , którego o ironio nie widzieli. Apeluję aby w ramach głoszonego miłosierdzia wybrali się gremialnie do któregoś z domów dziecka i zaoferowali wolontariat.

 3. Kurski właśnie wyrzucił aktorkę za rolę, w którj uprawiała seks z papieżem! – to dzisiejsza infromacja z netu. I mnóstwo komentarzy, potepiąjący tę aktorkę. Nie słyszałam natomiast, aby jakiś ksiądz stracił pracę za uprawianie seksu z ziećmi…. Mam własną teorię na temat rozbuchanej pedofilii w kościele. Otóż uważam, że pedofile świadomie kończą studia teologiczne przyjmują święcenia, ponieważ to w kościele mogą bezkarnie uprawiać swój chory proceder, a władze kościelne ochronią zboczeńców, zamiatają pedofilię po d dywan. Film SPOTLIGHT jest kroplą w morzu, ukazującą ten gigantyczny problem, w dodatku dotyka dość zamierzchłej sytuacji. Historia pedofilii w Bostonie pokazała problem, ale i tak nie został on nadal rozwiązany! Natomiast w Polsce władza mnoży i mnoży przywileje dla kościoła… paranoja trwa. Kto ochroni dzieci? Bo na żadną władzę liczyć one nie mogą – w żadnym miesjcu na świecie….

  1. Droga Kate czemu piszecie ciągle o księżach czy myślicie że ten pseudo spektakl uderza w księży? Co oni kogo obchodzi. On uderza w wiernych. A księża przestępcy powinni znaleść się tam gdzie powinni być przestępcy. I to na długie lata

 4. Wysłuchałam dyskusji z zainteresowaniem.
  Mój postulat to szerzenie edukacji, bo w jej braku tkwi istota irracjonalnych zachowań społeczeństwa (przyzwolenie na nigodziwości księży, (w ogóle dorosłych w tym rodziców, opiekunów, etc.) w stosunku do dzieci A postulatem moim jest konieczność szerokie rozpropagowywania wśród Polaków i Polek dorobku psychoterapeutki polskiego pochodzenia Alice Miller. Ona w swoich publikacjach porusza fundamentalny problem istoty człowieczeństwa zawierający się w poszanowaniu dla istoty ludzkiej, dla DZIECKA
  Oto niektóre z publikacji A.Miller
  1. Dramat udanego dziecka
  2. Pamięć wyzwolona
  3. Zniewolone dzieciństwo
  4. Bunt ciała

  1. Mój postulat to szerzenie edukacji, bo w jej braku tkwi istota irracjonalnych zachowań społeczeństwa (przyzwolenie na niegodziwości księży, (w ogóle dorosłych w tym rodziców, opiekunów, etc.) w stosunku do dzieci. Niestety nie ,istota irracjonalnych zachowań społeczeństwa w tej kwestii nie wynika z braku edukacji. Edukacja pełni funkcję głównie ostrzegawczą.
   Proszę sobie ten tekst przeanalizować: Amar Hussein został schwytany przez kurdyjskie siły podczas walk w Kirkuku, położonego w irackim Kurdystanie. W rozmowie z agencją Reutera powiedział, że jego dowódcy z ISIS pozwolili mu gwałcić kobiety z irackich mniejszości. Młody mężczyzna potrzebuje tego. To normalne – mówił.

   Dziennikarzom opowiadał, jak chodził od domu do domu w różnych miastach w Iraku i napastował m.in. jazydki. Twierdzi też, że zabił łącznie około 500 osób, od kiedy dołączył do Państwa Islamskiego w 2013 roku.

   Zastrzeliliśmy każdego, kto miał zostać zastrzelony i ścięliśmy każdego, kto miał zostać ścięty – mówił Hussein. Siedem, osiem, dziesięć na raz. Czasem trzydzieści lub czterdzieści osób. Zabieraliśmy ich na pustynię i zabijaliśmy – dodał 21-latek.

   Czytaj więcej na http://www.rmf24.pl/raporty/raport-swiat-kontra-panstwo-islamskie/najnowsze-fakty/news-isis-pozwolilo-mi-zgwalcic-200-kobiet-mlody-mezczyzna-tego-p,nId,2355931#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

   1. proszę najpierw przeczytać któryś z tytułów wymienionych w moim poście.Po ich lekturze zrozumie pan o co mi chodzi,

 5. To jest właśnie religijna groteska. Kościół wymaga od swoich wiernych gorliwości religijnej wręcz na poziomie fanatyzmu, sam jednak jest na bakier z wymaganiami stawianymi przez katolicką religię. Z kolei jeżeli by konsekwentnie pozbywał się księży-pedofili to czy nie okazałoby się, ze trzeba wyrzucić 30%, 50% a może jeszcze więcej “duchownych”?

  1. Drogi Tadziku czy nie rozumiesz że nie chodzi o żadnych duchownych o żadnych księży pedofilów tylko o bluźnierstwo czyli obraze Boga i deptanie uczuć wiernych mnie mojej rodziny babci odprawiającej różaniec czy jakiś rozśpiewaną młodzież i wielu wielu innych. Ponadto w polskiej kulturze nie leży wyśmiewanie się ze zmarłych. Niektórzy myślą sobie że w religii chrześcijańskiej chodzi o księży biskupów. Jakich biskupów co oni kogo obchodzą?
   Kościół wymaga od swoich wyznawców gorliwości na poziomie fanatyzmu. Czyli czego wymaga wg ciebie?
   Dlaczego niektórzy piszą że ten pseudo spektakl uderza w katolików. A prawosławni protestańci? Ich ma nie obrażać masturbacja krucyfiksem? Walenie i podcieranie gołej dupy krzyżem?
   Ten teatrzyk służyć ma pogłębieniu podziałów w Polsce