Marcin Lenarczyk – montaż, miks, muzyka, głosy
Marta Malikowska – role, głosy, interpretacje
Wojtek Zrałek-Kossakowski – scenariusz, reżyseria, głosy
Zapraszamy do słuchania i zamawiania płyty w sklepie wydawnictwo.krytykapolityczna.pl
„A dalej, zapytam (aby jeszcze haust pociągnąć z pucharu cząstki), czy – zdaniem waszym – utwór skonstruowany w myśl wszystkich kanonów wyraża całość czy część tylko? Ba! Czyż wszelka forma nie polega na eliminacji, konstrukcja nie jest uszczupleniem, czy wyraz może oddać co innego jak tylko część rzeczywistości? Reszta jest milczeniem. Czy wreszcie my stwarzamy formę, czy ona nas stwarza? Wydaje się nam, że to my konstruujemy – złudzenie, w równej mierze jesteśmy konstruowani przez konstrukcję. To, co napisałeś, dyktuje ci sens dalszy, dzieło rodzi się nie z ciebie, chciałeś napisać to, a napisało ci się coś zupełnie odmiennego. Części mają skłonność do całości, każda część zmierza do całości po kryjomu, dąży do zaokrąglenia, poszukuje dopełnienia, doprasza się reszty na obraz i podobieństwo swoje.”
Witold Gombrowicz, „Ferdydurke”
udział wzięli:
Zosia – Tomasz Nosinski
Ciotki kulturalne – Bartek Chaciński, Maciej Gdula, Witold Mrozek, Jan Wróbel
Uczennice – Sabina Sobczyk, Jagoda Szymkiewicz
Młoda para – Karolina i Grzegorz Olech
Kelner – Paweł Olbrycht Kościelny – Witek Armata
Fortepian – Ignacy Jan Paderewski i Marcin Masecki
Wykorzystano m.in. : „Ferdydurke” i „List do Ferdydurkistów” Witolda Gombrowicza, przedwojenne recenzje „Ferdydurke”, nagrania z wesela Karoliny i Grzegorza Olech w pensjonacie Trzy siostry w Gogołowie, nagrania archiwalne.
Dziękujemy Ricie Gombrowicz za życzliwość oraz Klementynie Suchanow za wsparcie i możliwość czerpania pełnymi garściami z nieocenionego źródła wiedzy o Gombrowiczu, jakim jest jej książka „Ja, geniusz”.
Producent: Mikołaj Syska
Oprawa graficzna: Katarzyna Błahuta
Klasyka do usłyszenia 20./XX, część trzecia
Publikacja nie jest przeznaczona do sprzedaży.
© & ℗ 2017 Stowarzyszenie im. S. Brzozowskiego
Fragmenty Ferdydurke Witolda Gombrowicza: Copyright © Rita Gombrowicz, used by permission of The Wylie Agency (UK) Limited. © Polish copyright by Wydawnictwo Literackie, Kraków, 1996, 2007, 2012.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego