Kultura

Powolna śmierć Tajsiji Osipowej

Kolejna osoba z kręgu grupy Wojna skazana została na karę 10 lat więzienia!

29 grudnia 2011, po spędzeniu 13 miesięcy w smoleńskim więzieniu, czekając na wyrok, Tajsija Osipowa, 27 letnia opozycyjna aktywistka, musiała czekać na jego ogłoszenie jeszcze 12 godzin w budynku sądu. Została skazana na 10 lat więzienia. 

 

 

 

Tajsija Osipowa jest polityczną aktywistką opozycyjnej partii Inna Rosja, a jej mąż, Siergiej Fomczenkow, jest członkiem komitetu wykonawczego tej partii. Mają pięcioletnią córkę, Katrinę. 

 

Według zaufanych źródeł, sprawa kryminalna przeciwko Tajsiji Osipowej została sfałszowana i nie zawiera żadnych obiektywnych dowodów. Dziennikarze i publiczność nie zostali wpuszczeni na salę obrad, co jest sprzeczne z obowiązującym w Rosji prawem. 

 

Tajsija Osipowa została aresztowana w listopadzie 2010 w Smoleńsku, po tym jak policja włamała się do jej domu i rzekomo odkryła tam podejrzane pieniądze i pięć paczuszek białego proszku.  

 

Przeszukiwaniu przez policję mieszkania powinien towarzyszyć neutralny świadek. W tym przypadku był on wybrany przez policję. Umożliwiło to podstawienie rzekomych dowodów.

 

Policjanci otwarcie mówili Tajsiji Osipowej, że interesuje ich jej mąż, Siergiej Fomczenkow. Obiecywano, że uniknie kary jeśli zgodzi się na współpracę. 

 

Wiele organizacji obrony praw człowieka, takich jak działające w regionie smoleńskim Komitet  Praw Człowieka i Obywatela i Komitet Praw Dziecka oraz inne rosyjskie organizacje starały się pomóc Tajsiji Osipowej, twierdząc, że nie można jej udowodnić udziału w przemycie narkotyków.

 

Uzasadnienie wyroku opiera się wyłącznie na świadkach włamania policji do mieszkania. Ci świadkowie są tajni i nie pojawili się w sądzie, co uniemożliwiło obronie jakąkolwiek próbę odparcia ich insynuacji. Jednocześnie sędzia Dworjanczikow nie wziął pod uwagę licznych udowodnionych nieścisłości w tej sprawie. 

 

Tajsija jest poważnie chora. Cierpi na zapalenie trzustki i cukrzycę. Tak wysoka kara oznacza dla niej śmierć. Nie ma dostępu do lekarzy, odmówiono przyjęcia jej do więziennego szpitala. 

 

Przeciwko Tajsiji Osipowej i jej mężowi Siergiejowi Fomczenkowowi prowadzona jest też sprawa o odebranie praw rodzicielskich. Nie ma żadnych powodów do pozbawienia ich opieki nad córką Katriną, należy więc uznać to za próbę zastraszenia Fomczenkowa w związku z jego polityczną działalnością.

 

 

 

Przed procesem, który odbył się 29 grudnia, wiele organizacji praw człowieka z całego świata chciało zająć się tą sprawą. Adwokatka Swietłana Sidorkina złożyła w tej sprawie skargę do Europejskiej Komisji Praw Człowieka w Strasbourgu. Skarga została przyjęta. Otrzymała numer 41366/11 i została oznaczona jako pilna.

 

Światowa Organizacja Walki z Tortutami (OMCT) w Genewie żąda badań lekarskich i właściwego leczenia dla Tajsiji Osipowej oraz uwolnienia jej w związku z brakiem dowodów winy. 

 

Żaden z tych apeli nie pomógł.

 

Więcej informacji na stronie: en.free-voina.org.

 

 

 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij