Historia

Powstanie umarłych

Na powstaniu warszawskim można dziś dokonywać aktów pamięciowego wampiryzmu.

Żałoba po powstańcach warszawskich pozostaje dziś niedopełniona nie dlatego, że nie możemy lub nie chcemy upamiętniać ich cierpienia i bohaterstwa. Wręcz przeciwnie! Społeczeństwo, a przynajmniej niektóre jego grupy, utrzymuje się w stanie permanentnej żałoby dlatego, że za pomocą historycznych analogii można wygodnie etykietować rzeczywistość. Spierać się o to, co to znaczy być Polakiem, Europejczykiem, warszawiakiem…

Na powstaniu warszawskim można dziś dokonywać aktów pamięciowego wampiryzmu, karmiąc się jego mocą i gromadzonymi przez dekady fantazmatami. Jak to możliwe, że po 72 latach wciąż kłócimy się o powstanie warszawskie? Dlaczego nie stało się ono zamkniętym rozdziałem przeszłości jak powstanie listopadowe albo styczniowe?

Zobacz całość:

POWSTANIE-UMARLYCH-HISTORIA-POWSTANIE-WARSZAWSKIE-Marcin-Napiorkowski

**Dziennik Opinii nr 214/2016 (1414)

Bio

Marcin Napiórkowski

| Semiotyk kultury, mitologiawspolczesna.pl
Semiotyk kultury, zajmuje się mitologią współczesną, pamięcią zbiorową i kulturą popularną. Autor książek Mitologia współczesna (2013), Władza wyobraźni (2014), Powstanie umarłych. Historia pamięci 1944-2014 (2016) i Kod kapitalizmu. Jak Gwiezdne Wojny, Coca-Cola i Leo Messi kierują twoim życiem (2019). W latach 2013 i 2014 stypendysta programu START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, w latach 2014-2016 laureat stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców. Autor bloga „Mitologia Współczesna” poświęconego semiotycznej analizie zjawisk kultury pełniących dziś funkcję mitów (www.mitologiawspolczesna.pl).

Komentarze

System komentarzy niedostępny w trybie prywatnym przeglądarki.