Historia

Powstanie umarłych

Na powstaniu warszawskim można dziś dokonywać aktów pamięciowego wampiryzmu.

Żałoba po powstańcach warszawskich pozostaje dziś niedopełniona nie dlatego, że nie możemy lub nie chcemy upamiętniać ich cierpienia i bohaterstwa. Wręcz przeciwnie! Społeczeństwo, a przynajmniej niektóre jego grupy, utrzymuje się w stanie permanentnej żałoby dlatego, że za pomocą historycznych analogii można wygodnie etykietować rzeczywistość. Spierać się o to, co to znaczy być Polakiem, Europejczykiem, warszawiakiem…

Na powstaniu warszawskim można dziś dokonywać aktów pamięciowego wampiryzmu, karmiąc się jego mocą i gromadzonymi przez dekady fantazmatami. Jak to możliwe, że po 72 latach wciąż kłócimy się o powstanie warszawskie? Dlaczego nie stało się ono zamkniętym rozdziałem przeszłości jak powstanie listopadowe albo styczniowe?

Zobacz całość:

POWSTANIE-UMARLYCH-HISTORIA-POWSTANIE-WARSZAWSKIE-Marcin-Napiorkowski

**Dziennik Opinii nr 214/2016 (1414)

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Marcin Napiórkowski
Marcin Napiórkowski
Semiotyk kultury, mitologiawspolczesna.pl
Semiotyk kultury, zajmuje się mitologią współczesną, pamięcią zbiorową i kulturą popularną. Autor książek Mitologia współczesna (2013), Władza wyobraźni (2014), Powstanie umarłych. Historia pamięci 1944-2014 (2016) i Kod kapitalizmu. Jak Gwiezdne Wojny, Coca-Cola i Leo Messi kierują twoim życiem (2019). W latach 2013 i 2014 stypendysta programu START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, w latach 2014-2016 laureat stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców. Autor bloga „Mitologia Współczesna” poświęconego semiotycznej analizie zjawisk kultury pełniących dziś funkcję mitów (www.mitologiawspolczesna.pl).
Zamknij