Informacje i opinie, krytyczne poglądy, które nie są zmanipulowane przez wielkich graczy – korporacje, państwowe agencje itd. – też muszą kosztować.

Informacje i opinie, krytyczne poglądy, które nie są zmanipulowane przez wielkich graczy – korporacje, państwowe agencje itd. – też muszą kosztować.

Kiedy masz coś, co lubisz, np. czytanie krytycznych tekstów, w dzisiejszych czasach musisz niestety za to zapłacić. Czasem musisz zapłacić za to całkiem dosłownie. Informacje i opinie, krytyczne poglądy, które nie są zmanipulowane przez wielkich graczy – korporacje, państwowe agencje itd. – też muszą kosztować. Jeśli więc chcecie myśleć w sposób prawdziwie wolny, zdajcie sobie sprawę, że nie wystarczy po prostu czytać. Czytajcie Krytykę Polityczną, ale od czasu do czasu kliknijcie też w przycisk mówiący „Przekaż darowiznę”.

Możecie nie cierpieć mojego ekscentrycznego stylu uprawiania filozofii, ale pamiętajcie, że w „Krytyce Politycznej” jest miejsce i dla moich krytyków, i dla tych, którzy mnie bronią. Ponieważ to jest po prostu miejsce otwarte. W innych mediach można od razu poznać, z jakich pozycji jestem atakowany – ten to katolik, konserwatysta itd. Nie ma żadnych niespodzianek, od razu wiadomo, kto za tym stoi. W „Krytyce Politycznej” (potrafię trochę czytać po polsku) zawsze pozostaje niepewność, z jakiego miejsca mówi ten ktoś? Na tym polega piękno „Krytyki Politycznej”. Karty nie są od razu rozdane, nie wiemy z góry, co dostaniemy. Jest jak przestwór świeżego powietrza.

Zdjęcie: Slavoj Žižek na spotkaniu w Krytyce Politycznej. Fot. Maciej Komorowski

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Slavoj Žižek
Slavoj Žižek
Filozof, marksista, krytyk kultury
Słoweński socjolog, filozof, marksista, psychoanalityk i krytyk kultury. Jest profesorem Instytutu Socjologii Uniwersytetu w Ljubljanie, wykłada także w European Graduate School i na uniwersytetach amerykańskich. Jego książka Revolution at the Gates (2002), której polskie wydanie pt. Rewolucja u bram ukazało się w Wydawnictwie Krytyki Politycznej w 2006 roku (drugie wydanie, 2007), wywołało najgłośniejszą w ostatnich latach debatę publiczną na temat zagranicznej książki wydanej w Polsce. Jest również autorem W obronie przegranych spraw (2009), Kruchego absolutu (2009) i Od tragedii do farsy (2011).
Zamknij