Kraj

Wybory parlamentarne: kto za równością osób LGBT?

– Elektorat LGBT wraz z sojusznikami i sojuszniczkami to siła, która ma szansę zadecydować o wynikach tegorocznych wyborów – ogłosiło w połowie września KPH startując ze społeczną kampanią wyborczą „Głosuję na miłość”. Dzisiaj opublikowane zostały wstępne wyniki monitoringu poglądów komitetów i partii ws. równości osób LGBT.

W połowie września KPH wystartowało z kampanią „Głosuję na miłość”. Celem kampanii było m.in. zweryfikowanie poglądów kandydatów i kandydatek do parlamentu na temat związków partnerskich, równości małżeńskiej i nowelizacji Kodeksu Karnego tak, by chronił osoby LGBT przed przemocą na tle homo- i transfobii.

13 października głosuj na miłość! Kampania wyborcza KPH

Posłużył do tego monitoring wyborczy, który KPH przeprowadziło przy wsparciu Mam Prawo Wiedzieć oraz obywateli i obywatelek samodzielnie wysyłających zapytania do polityków i polityczek.

Jak wypadły poszczególne partie?

Lewica kontra Koalicja Obywatelska

Zarówno Lewica, jak i Koalicja Obywatelska nie mogą pochwalić się dobrym wynikiem w monitoringu KPH. W przypadku komitetu pod wodzą Zandberga, Czarzastego i Biedronia jedynie 32 proc. (300 z 910 kandydatów i kandydatek) ustosunkowało się do sprawy związków partnerskich, równości małżeńskiej i nowelizacji Kodeksu karnego. Jeszcze gorzej jest w Koalicji Obywatelskiej, której wynik to 12 proc., co daje 123 z 919 kandydatów i kandydatek startujących w wyborach.

– Brak udziału w monitoringu to jasny sygnał dla wyborców i wyborczyń, że prawa osób LGBT są dla danej osoby nieistotne. Taki kandydat lub kandydatka na własne życzenie zrezygnuje z setek tysięcy głosów, które mogą zdecydować o tym, czy ktoś wygra czy przegra wybory –  komentuje wyniki Mirosława Makuchowska z KPH.

PO bez lidera opinii

Symptomatyczne jest to, że Koalicja, która ma w swej nazwie „obywatelska”, lekceważy pytania zadawane jej przez stronę społeczną. Wśród kandydatów i kandydatek, którzy odpowiedzieli osobom LGBT oraz ich sojusznikom i sojuszniczkom, zabrakło m.in. lidera Platformy Obywatelskiej Grzegorza Schetyny oraz kandydatki PO na premierkę Małgorzaty Kidawy-Błońskiej.

Na tegorocznych listach Koalicji znów znaleźli się politycy i polityczki z tzw. konserwatywnego skrzydła, którzy w poprzedniej kadencji konsekwentnie głosowali przeciw ustawom o związkach partnerskich (czterokrotnie przeciw głosowali m.in: Paweł Arndt, Antoni Mężydło, Ireneusz Raś, Joanna Fabisiak, Wojciech Ziemniak). Jeśli PO znów da im wolną rękę, to ponownie zagłosują przeciw formalizacji związków osób tej samej płci, a kierownictwo partii powie, że to „sprawa światopoglądowa”.

Z kandydatów i kandydatek Koalicji Obywatelskiej odpowiedzi nie udzielili również m.in. Cezary Grabarczyk, Paweł Kowal, Joanna Kluzik-Rostkowska, Sławomir Neumann i Grzegorz Napieralski – wszyscy oni są na szczytach list i mają duże szanse na wygraną.

Wielcy nieobecni Lewicy: Zandberg i Czarzasty 

Wielkimi nieobecnymi ze strony Lewicy są liderzy partii Razem i SLD: Adrian Zandberg i Włodzimierz Czarzasty, którzy nie odpowiedzieli na pytania o swój stosunek do związków partnerskich, równości małżeńskiej i nowelizacji Kodeksu karnego. Brakuje też Małgorzaty Sekuły-Szmajdzińskiej z SLD [Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska skontaktowała się z redakcją zapewniając, że w dniu publikacji artykułu dostała link do ankiety i niezwłocznie na nią odpowiedziała – przyp. red.]. 

Pozytywnym zaskoczeniem jest odpowiedź Tomasza Zimocha, legendarnego komentatora sportowego, który jest „jedynką” na liście KO w Łodzi. Zimoch popiera zarówno związki partnerskie, jak i równość małżeńską. Opowiada się także za zwiększeniem ochrony dla LGBT przed przestępstwami z nienawiści.

Ma na imię Jazz i jest transpłciową nastolatką

Kto za związkami partnerskimi, równością małżeńską i nowelizacją Kodeksu karnego?

Wyniki monitoringu wśród kandydatek i kandydatów z Lewicy i Koalicji Obywatelskiej, którzy odpowiedzieli na nasze pytania, wskazują na spójność pomiędzy postawami polityków i polityczek a programami reprezentowanych przez nich komitetów i partii. Jakich odpowiedzi udzielili ci, którzy wzięli udział w monitoringu?

Czy w Polsce należy wprowadzić regulację prawną związków par osób tej samej płci (niezależnie od formy, tj. związki partnerskie lub równość małżeńską)?

  • Lewica: TAK – 99 proc.*
  • Koalicja Obywatelska: TAK – 98 proc.*

Czy w Polsce należy wprowadzić równość małżeńską?

  • Lewica: TAK – 80 proc.*
  • Koalicja Obywatelska: TAK – 50 proc.*

Czy w Polsce należy wprowadzić związki partnerskie?

  • Lewica: TAK – 82 proc.*
  • Koalicja Obywatelska:  TAK – 88 proc.*

Czy w Polsce należy wprowadzić związki partnerskie i równość małżeńską?

  • Lewica: TAK – 68 proc.*
  • Koalicja Obywatelska: TAK – 40 proc.*

Czy Kodeks karny powinien zostać rozbudowany o przesłanki orientacji seksualnej i tożsamości płciowej tak, by chronił osoby LGBT przed przemocą motywowaną homo- i transfobią?

  • Lewica: TAK – 90 proc.*
  • Koalicja Obywatelska: TAK – 86 proc.*

Senat – czas na pobudkę

Na tle kandydatów i kandydatek do Sejmu fatalnie wypadają osoby startujące do Senatu. Wśród osób kandydujących z Paktu Senackiego (Koalicja Obywatelska i Lewica) oraz z osób z opozycji spełniających kryterium niestosowania mowy nienawiści odpowiedzi na pytania z monitoringu udzieliło zaledwie 10 ze 108 osób.

Za wprowadzeniem związków partnerskich dla wszystkich par opowiedzieli się: Łukasz Banaś, Beata Małecka-Libera, Edward Rzepka, Kazimierz Ujazdowski i Jarosław Słoma z Koalicji Obywatelskiej.

Za wprowadzeniem równości małżeńskiej jest Cezary Paweł Kasprzak z KWW Ruchu „Obywatele RP”.

Zarówno za związkami partnerskimi, jak i równością małżeńską są: Jacek Bury, Artur Dunin z Koalicji Obywatelskiej oraz Gabriela Morawska-Stanecka z Lewicy 2019.

Przeciwny obu rozwiązaniom jest Dariusz Loranty, kandydat bezpartyjny. Za nowelizacją Kodeksu karnego tak, by chronił osoby LGBT przed przemocą motywowaną homo- i transfobią, są: Gabriela Morawska-Stanecka z Lewicy, Cezary Paweł Kasprzak z KWW Ruchu „Obywatele RP” oraz Artur Dunin, Cezary Kasprzak, Beata Małecka-Libera i Edward Rzepka z Koalicji Obywatelskiej.

A gdzie PiS, PSL i Konfederacja?

W podsumowaniu monitoringu nie znajdziemy komitetów wyborczych, w skład których w wchodzą takie partie jak PiS, PSL czy Konfederacja. – Uwzględniliśmy tylko te komitety, których liderzy nie stosują mowy nienawiści – wyjaśnia Justyna Nakielska z KPH i dodaje, że „w przypadku PSL o nieobecności w spisie zadecydowała podjęta przez partię współpraca z Kukiz’15”.

Leder: Po wydarzeniach w Białymstoku potrzebujemy „rajdów wolności”

KPH daje politykom i polityczkom czas do czwartku

– Społeczność LGBT to jedna z najaktywniejszych grup wyborców. Jak wskazują wyniki badań przeprowadzonych przez KPH wspólnie z Centrum Badań nad Uprzedzeniami UW, w 2015 r. ponad 80% osób LGBTA biorących udział w badaniu poszło do urn. Biorąc pod uwagę aktywność społeczności LGBT i potencjalną aktywność tych, którzy wśród swojej rodziny i bliskich mają osoby LGBT, to gra okazuje się warta świeczki – mówi Magdalena Świder z KPH.

Biedroń, Rabiej, Kim Lee i ponad 100 polskich gejów i lesbijek w jednym teledysku

Politycy i polityczki mają czas do najbliższego czwartku do godz. 11.00, aby odpowiedzieć na pytania monitorujące ich poglądy względem równości osób LGBT. Wystarczy, aby osoba kandydująca do Sejmu lub Senatu skontaktowała się z KPH pod adresem [email protected].

Finalne wyniki monitoringu wyborczego zostaną opublikowane 11 października. Wówczas na stronie KPH www.kph.org.pl i jej mediach społecznościowych (Facebook i Twitter) pojawią się listy imion i nazwisk wszystkich kandydatów i kandydatek z Lewicy i Koalicji Obywatelskiej oraz ich odpowiedzi.

Wyjaśnienia:

*Podane dane procentowa odnoszą się tylko i wyłącznie do kandydatek i kandydatów, którzy udzielili odpowiedzi na pytania zadane w ramach monitoringu.

** Wyniki opierają się na danych aktualnych na dzień 6.10.2019.

Centryzm to nie zdrowy rozsądek, lecz obrona konserwatywnego status quo

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij