Kraj

Biedroń, Rabiej, Kim Lee i ponad 100 polskich gejów i lesbijek w jednym teledysku

Środowisko LGBT ma wiadomość dla homofobów: uspokójcie się! #PolandCalmDown

Polskie środowisko LGBT, z Robertem Biedroniem i Pawłem Rabiejem na czele, zjednoczyło siły i nagrało klip, w którym mówią do Polaków: uspokójcie się, i apelują do świata o zwrócenie uwagi na krytyczną sytuację mniejszości seksualnych w naszym kraju.

 

Inicjatorami nagrania jest małżeństwo Jakub i Dawid Mycek Kwiecińscy. Udział w teledysku wzięło 140 osób, m.in. Robert Biedroń i Krzysztof Śmiszek, Paweł Rabiej i Michał Cessanis, zwycięzca Top Model Radek Pestka i Romek Gelard, uczestnicy programów Big Brother i Gogglebox – Łukasz Darłak i Mariusz Kozak, Nauczyciel Roku 2018 Przemysław Staroń, aktywiści i aktywistki: Bartosz Staszewski, Honorata Sadurska, Monika Tichy, Dominik Kuc, organizator marszu w Białymstoku Jakub Przybysz oraz polskie drag queens Kim Lee, Adelon i Vanessa Odessa.

Teledysk powstał na wzór oryginalnego klipu Taylor Swift You Need To Calm Down, która do nagrania swojego wideo zaprosiła najsłynniejsze postaci amerykańskiego środowiska LGBT.

Polska wersja powstała z samodzielnych nagrań uczestników i kończy się apelem o zwrócenie uwagi na pogarszającą się sytuację środowiska LGBT w naszym kraju. W końcowej planszy wspomina się, że Polska jest jednym z najbardziej homofobicznych krajów Europy.

Polska wśród homofobicznych liderów UE – ranking ILGA Europe

Wideo kończą też informacje – po polsku i angielsku – o powstających w Polsce „strefach wolnych od ideologii LGBT” oraz kontrowersyjnych naklejkach „Gazety Polskiej”.

– Nie zebraliśmy się w tak wyjątkowym gronie tylko po to, aby pośpiewać – tłumaczą Jakub i Dawid, inicjatorzy stworzenia teledysku. – Nie mamy w Polsce uregulowań prawnych, które karałyby za przestępstwa o podłożu homofobicznym, a wobec machiny nienawiści inicjowanej przez PiS i Kościół jesteśmy niemal bezbronni. Presja międzynarodowa to jedyne, co może wpłynąć na zmianę postępowania polskich władz”.


Źródło: materiały prasowe DaKu Media

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij