Laureatami zostali autorzy tekstów w pierwszego cyklu „Spięcie”. Dyskutowaliśmy wtedy o edukacji.
„Wierzymy, iż dynamiczna debata na temat edukacji jest niezbędna do zrozumienia wyzwań, z którymi zmierzamy się w dzisiejszym świecie i znalezienia środków do ich ciągłego pokonywania” piszą twórcy Nagrody im. prof. Romana Czerneckiego.
Nagroda ma promować teksty publicystyczne i naukowe, które wzmacniają debatę o edukacji. Wyróżnienia otrzymali: Justyna Suchecka z „Gazety Wyborczej” oraz dr Sylwia Bedyńska, dr hab. Izabela Krejtz, prof. dr hab. Grzegorz Sędek i dr Anna Baczko-Dombi.
Kapituła doceniła ponadto prowadzenie dyskusji o edukacji pomiędzy różnymi środowiskami publicystycznymi i przyznała nagrodę specjalną autorom i autorkom tekstów międzyredakcyjnego projektu „Spięcie” oraz koordynatorowi Jędrkowi Malko.
czytaj także
W pierwszej odsłonie cyklu pięć redakcji – Nowa Konfederacja, Klub Jagielloński, Kontakt, Kultura Liberalna i Krytyka Polityczna – dyskutowało o kształcie edukacji.
Anna Cieplak i Przemysław Sadura z Krytyki Politycznej pisali w inicjującym dyskusje tekście: „Zróbmy z polskiej szkoły żywe laboratorium, gdzie poznaje się świat metodą eksperymentu. Niech umożliwia współpracę z lokalnym otoczeniem i pozwala na wyjście poza własne mury i przyzwyczajenia”.
czytaj także
Na postulaty te odpowiadali Misza Tomaszewski, Katarzyna Kasia, Karolina Olejak, Jarema Piekutowski, Piotr Jesionowski.
Jest nam niezwykle miło, że idea przebijania baniek społecznościowych spotkała się z uznaniem Edukacyjnej Fundacji im. prof. Romana Czerneckiego EFC, twórcy nagrody.
Nagroda dla Spięcia jest nagroda dodatkową.
Gratulujemy wszystkim laureatom!