Kraj

Sierakowski: PiS zagra każdą kartą, sprzeda każdego w interesie swojej partii

Sławomir Sierakowski był gościem Dominiki Wielowieyskiej w poranku Radia TOK FM.

Szef Krytyki Politycznej skomentował wypowiedź Witolda Waszczykowskiego, w której minister tłumaczył decyzję o ograniczeniu finansowania telewizji Biełsat. Ministerstwo postanowiło, że środki Biełsatu zostaną przekazane na uchodźców z Syrii, a także będzie z nich finansowana telewizja Polonia. Jak ministerstwo planuje dotrzeć z Polonią do Białorusinów, którzy nie mówią po polsku? – Nauczą się  – skwitował minister Waszczykowski.

Sławomir Sierakowski w rozmowie z Dominiką Wielowieyską: – Jedyny kraj, z którym Polska za PiS-u poprawiła swoje stosunki w Europie, jest Białoruś. Niech mi ktoś pokaże inny! Stosunki z Węgrami? Nie widzę żadnych zmian. Marszałek Senatu z PiS Stanisław Karczewski mówił o Łukaszence, że to ciepły polityk. Cała reszta Europy mówi, że to jest ostatni dyktator Europy. (Chociaż to mogło się zdezaktualizować po Orbanie i Kaczyńskim). Jeśli jeżdżą na Białoruś kolejni politycy PiS-u, jak Morawiecki, Karczewski i inni, to rzeczywiście coś tu się zmieniło.

– Widać skalę cynizmu, bo powiedzenie: „tyle pieniędzy na uchodźców wydajemy, oni są ważniejsi niż Polacy na Białorusi”, to jest jedno z najbardziej cynicznych zagrań. To jest niewiarygodne. To jest oczywiście kłamstwo, bzdura – pokazuje to, że PiS zagra naprawdę każdą kartą: niepodległościową, uchodźczą. Każdego sprzeda w interesie swojej partii. Gdyby to była część przemyślanej polityki, w której Polska buduje bufor, koalicję państw, które chce uniezależnić, dać im alternatywę wobec Rosji, pokazać Białorusi: „słuchajcie, możecie też się oprzeć o Unię Europejską, nie musicie iść w pacht Rosji, wasza armia nie musi tam stacjonować, nie jesteście skazani na taki wybór”. Ja bym to zrozumiał, ale tego w PiS-ie nie widzę – mówi Sierakowski.

Dymek: Solidarność według Waszczykowskiego

**
Na podstawie TOK FM

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zofia Sikorska
Zofia Sikorska
Redaktorka strony KrytykaPolityczna.pl
Studiuje socjologię i historię sztuki w ramach MISH UW. Redaktorka strony KrytykaPolityczna.pl
Zamknij