Dziś ukazał się pierwszy felieton Sławomira Sierakowskiego dla „The New York Times” – o Agnieszce Holland i jej „Gorejącym krzewie”.
W tym roku Czesi wybrali na kandydata do Oskara w kategorii najlepszy „film zagraniczny” film polskiej reżyserki Agnieszki Holland. To pierwsza w historii nominacja Czeskiej Akademii Filmowej dla obcokrajowca. Kilka dni temu komisja kwalifikacyjna Akademii film zdyskwalifikowała, nie podając uzasadnienia. Holland do Oscara nominowana była nie raz i jeszcze nie raz będzie. Ciekawsze jest to, czym polska reżyserka zasłużyła sobie u Czechów na taki honor – pisze Sławomir Sierakowski w pierwszym felietonie dla „The New York Times”, który ukazał się 17 października 2013.
Redaktor naczelny „Krytyki Politycznej” ma od października tego roku stałą kolumnę w międzynarodowym wydaniu „The New York Times”. Jego teksty będzie można przeczytać również na stronie nytimes.com. W tym roku akademickim Sławomir Sierakowski jest Visiting Fellow Uniwersytetu Harvarda.
Więcej informacji na stronie NYT.
Sławomir Sierakowski (33 l.) jest szefem Krytyki Politycznej oraz dyrektorem Instytutu Studiów Zaawansowanych w Warszawie. Obecnie przebywa jako Visiting Fellow na Uniwersytecie Harvarda. Wcześniej był także stypendystą m.in. Yale University, Princeton University, a także Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu. Jest autorem licznych esejów i artykułów dotyczących polskiej i europejskiej polityki oraz kultury. Publikowanych m.in. w „The Guardian”, „El Pais”, „Haaretz”, „die tageszeitung”, „Dissent”, „Transit”, A2. Wielokrotnie był umieszczany na listach najbardziej wpływowych Polaków, tworzonych przez tygodniki opinii: „Wprost”, „Newsweek”, „Polityka”.
„The New York Times” to amerykański dziennik wydawany od 1851 roku. Ma obecnie 50,5 miliona czytelników, z czego około 48,6 to czytelnicy strony Nytimes.com, co czyni tę gazetę jedną z najbardziej popularnych na świecie.