Kraj

Przekaż 1% podatku na dobro wspólne!

Zostało już mało czasu, żeby przekazać jeden procent podatku wybranej organizacji pożytku publicznego.

W tym roku trzeci sektor obchodzi 10. rocznicę podpisania ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. W Polsce działa około 7200 organizacji pożytku publicznego. Stanowią one 10% wszystkich zarejestrowanych organizacji pozarządowych. Dzięki ustawie organizacje otrzymują środki w ramach konkursów dotacyjnych i przeznaczają 5 mld złotych rocznie na działania społeczne. Kolejne 400 mln zł otrzymują z zebranego jednego procentu.

Forum Darczyńców w Polsce i Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych zachęcają do przemyślanego wyboru organizacji, które zdecydujemy się wesprzeć. Cztery zasady mądrego przekazywania 1% to:

– Zrób to! Przekaż 1% na dobro wspólne

– Zastanów się, co jest dla Ciebie ważne

– Wybierz organizację, która się tym zajmuje

– Sprawdź, co zrobiła z Twoim 1%

Czyli po pierwsze się zdecyduj i nie rezygnuj z możliwości decydowania o swoich pieniądzach. Przekazać 1% jest łatwo! Po drugie, wybierz, co jest ważne dla Ciebie i Twojej społeczności. Znajdź organizację, która tym się zajmuje. Baza OPP dostępna jest na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej www.pozytek.gov.pl oraz na portalu organizacji pozarządowych www.ngo.pl. A zanim przekażesz pieniądze ponownie, sprawdź, jak organizacja wykorzystała Twoje środki. Nie zapomnij wpisać w deklaracji podatkowej poprawny numer, pod jakim widnieje w Krajowym Rejestrze Sądowym organizacja, której chcesz przekazać 1% podatku.

Dla nas – środowiska Krytyki Politycznej – ważne jest przeciwdziałanie ekonomicznemu i kulturowemu wykluczeniu. Dlatego zachęcamy do wsparcia organizacji, które w naszym przekonaniu konsekwentnie działają na rzecz zmiany społecznej.

FUNDACJA EDUKACYJNA JACKA KURONIA

KRS 0000221831

Fundacja działa na terenie gminy Białowieża w Teremiskach, gdzie prowadzi Uniwersytet Powszechny im. Jana Józefa Lipskiego w Teremiskach oraz Teatr w Teremiskach, nieformalne instytucje kultury, o programie oddziałującym na całe województwo, a także poza nie. Misją Uniwersytetu jest przełamanie barier w dostępie do kultury i edukacji.

http://www.teremiski.edu.pl/

FUNDACJA NOWOCZESNA POLSKA

KRS 0000070056

Misją Fundacji jest edukacja nowoczesnego społeczeństwa informacyjnego i przeciwdziałanie cyfrowemu wykluczeniu. Fundacja jest aktywnie zaangażowana w rozwijanie w Polsce świadomości nowoczesnej edukacji na wszystkich etapach nauczania dzieci i dorosłych.

http://nowoczesnapolska.org.pl

FUNDACJA FEMINOTEKA

KRS 0000242885

Fundacja działa na rzecz likwidacji dyskryminacji ze względu na płeć w kulturze, sztuce oraz życiu publicznym, wspiera i upowszechnia problematykę kobiecą, gender i feminizmu.

http://www.feminoteka.pl/

FUNDACJA „MAMA”

KRS 0000252539

Fundacja działa na rzecz prawa matek w Polsce poprzez kampanie społeczne, akcje na rzecz praw pracowniczych, warsztaty i szkolenia, porady prawne, psychologiczne i obywatelskie, projekty artystyczno-edukacyjne dla rodziców i dzieci.

http://www.fundacjamama.pl/

KAMPANIA PRZECIW HOMOFOBII

KRS 0000111209

Organizacja przeciwdziała dyskryminacji lesbijek, gejów, osób biseksualnych i osób trans (LGBT). Zajmuje się kształtowaniem postaw tolerancji i przełamywaniem uprzedzeń i stereotypów wobec osób bi- i homoseksualnych; kształtowaniem pozytywnej tożsamości osób bi- homoseksualnych, edukacją, działalnością naukowo-badawczą, integracją społeczną, działaniami na rzecz kobiet i przeciwdziałaniem dyskryminacji ze względu na płeć.

http://www.kph.org.pl/

Wykaz wszystkich organizacji pożytku publicznego

Wykaz OPP uprawnionych do 1% podatku za 2012 r. (pdf)

Więcej na portalu ngo.pl: Jak przekazać 1% podatku za 2012 rok?

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij