Wsparcie Wspieraj Wydawnictwo Wydawnictwo Dziennik Profil Zaloguj się

Pokaz filmu „Parada”

Przygotowania do Parady Równości łączą wrogów sprzed lat. Czy udaje się im wygrać walkę o wolność? Po projekcji filmu „Parada” rozmowa z Izabelą Desperak.

Film „Parada” pokazuje sytuację gejów we wciąż konserwatywnej Serbii i opowiada o przygotowaniach do lokalnej parady równości. Michał Walkiewicz w recenzji filmu wyróżnia w nim kilka gatunków:  „Science fiction: oto dawni wrogowie, weterani z Bośni, Serbii i Kosowa, łączą siły i w imię wyższych celów ochraniają paradę równości przed armią łysoli i neonazistów. Komedia: oto homofobiczny gangster zawiązuje sojusz z homoseksualnym weterynarzem, by ową paradę zorganizować. Dramat: oto rozwarstwione, przeorane wojną i ekonomicznymi dysproporcjami społeczeństwo musi wziąć odpowiedzialność za los mniejszości.„


Mimo że, oglądając film śmiech miesza się ze smutkiem, to otwartym zostaje pytanie, jak zakończyłaby się ekranizacja podobnego tematu w Polsce? Rozmowa o pytaniach stawianych w filmie odbędzie się po projekcji. Spotkanie z Izabelą Desperak poprowadzi Przemysław Minta.

 

O filmie:

Gatunek: dramat, komedia

produkcja: Chorwacja, Francja, Macedonia, Wielka Brytania, Słowenia, Serbia

premiera: czerwiec 2013 (Polska), październik 2011 (świat)

Reżyseria i scenariusz: Srdjan Dragojević
Czas: 125’

 


Projekcja filmu ”Parada” oraz rozmowa z Izabelą Desperak odbędzie się w czwartek, 16 października o godz. 18.00, w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście, ul. Nowe Ogrody 35, IIp., Gdańsk.
Wstęp wolny


Izabela Desperak socjolożka, feministka i nauczycielka akademicka. Wykłada w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego. Założycielka Nieformalnej Grupy Łódź Gender i współorganizatorka łódzkiej Manify. Autorka wielu artykułów z dziedziny gender studies, m.in. o wykluczeniu ze względu na płeć i orientację seksualną, problemach rodzin niepełnych, wizerunkach kobiet i mężczyzn w mass mediach, feminizacji ubóstwa i pozycji kobiet na rynku pracy.


Przemysław Minta – prawnik, z zamiłowania lewicowy działacz na rzecz osób LGBTQ,  wiceprezes Stowarzyszenia na Rzecz Osób LGBT Tolerado, entuzjasta literatury science-fiction, cyber-punk, fantasy.                                                 

 

Organizatorem wydarzenia jest Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście. Spotkanie odbywa się w ramach Kina Zaanagażowanego dofinansowanego ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego.

 


Komentarze

Krytyka potrzebuje Twojego głosu. Dołącz do dyskusji. Komentarze mogą być moderowane.

Zaloguj się, aby skomentować
0 komentarzy
Komentarze w treści
Zobacz wszystkie