Kraj

Panie Prezydencie, czas zmienić ordynację! [list otwarty]

Oto propozycje zmian w Kodeksie Wyborczym. 

5 stycznia 2015 r.

W.P. Bronisław Komorowski

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

ul. Wiejska 10, 00-902 Warszawa

LIST OTWARTY DO PREZYDENTA RP

w sprawie zmian w Kodeksie Wyborczym

Szanowny Panie Prezydencie,

Jesienne wybory samorządowe przyniosły nie tylko problemy z liczeniem głosów, lecz pokazały także, że obecny system wyborczy nie odzwierciedla precyzyjnie woli wyborców, zarówno w dużych miastach, jak i w mniejszych gminach, gdzie zastosowano po raz pierwszy jednomandatowe okręgi wyborcze.

Szczególnie problematyczne okazały się okręgi jednomandatowe – dla przykładu w Kutnie 38,66 procent poparcia dla lokalnego komitetu przyniosło 100 procent mandatów w radzie miasta. Z kolei w Rumi 27,74 procent głosów na komitet PO dało 74,43 procent miejsc w radzie miasta i samodzielną większość, a w Starym Sączu lokalny komitet zdobył 47,84 procent głosów, co przyniosło mu 80,95 procent mandatów. Warto także podkreślić, że do zdobycia mandatu w okręgach jednomandatowych nie jest konieczne uzyskanie ponad połowy głosów mieszkańców i mieszkanek, jak np. w wyborach prezydenta miasta. Wygrywa osoba, która otrzyma najwięcej głosów, co w praktyce oznacza, że wystarczające może być poparcie jedynie 19,42 procent wszystkich głosów w okręgu, jak w Lęborku.

Nieproporcjonalne wyniki przyniosło także głosowanie przy zastosowaniu ordynacji z listą wyborczą – w Gdańsku 48,3 procent głosów dla komitetu PO przełożyło się na 64,7 procent miejsc w radzie miasta. 22,3 procent mieszkańców i mieszkanek Gdańska, którzy wzięli udział w wyborach, zostało bez reprezentacji w radzie miasta.

Doceniamy Pana inicjatywę, by usprawnić działanie PKW i liczenie głosów. Uważamy jednak, że tego typu zmiany są niewystarczające.

W związku z tym, że przygotowuje Pan propozycje zmian w Kodeksie Wyborczym, chcielibyśmy zaproponować:

  • Wprowadzenie ordynacji preferencyjnej, na wzór na przykład Irlandii czy Szkocji, dzięki czemu wynik głosowania będzie bardziej precyzyjny niż obecnie, a wyborcy będą mieli możliwość wskazania więcej niż jednego kandydata czy kandydatki, zgodnie ze swoimi preferencjami.
  • Zwiększenie minimalnej liczby mandatów, jakie są do zdobycia w jednym okręgu wyborczym, do siedmiu. Obecnie Kodeks Wyborczy dopuszcza tworzenie okręgów, w których do zdobycia jest tylko pięć mandatów, co przyczynia się do nieproporcjonalnych wyników głosowania oraz jest nieuzasadnionym i niesprawiedliwym wzmocnieniem dla najsilniejszych ugrupowań.
  • Dodanie na karcie do głosowania opcji do zaznaczenia „Żaden z powyższych kandydatów”, co pozwala jednoznacznie określić, czy głos jest nieważny, czy wyborca nie ma osoby, na którą chciałby oddać głos.

Z wyrazami szacunku,

dr Marcin Gerwin, Sopocka Inicjatywa Rozwojowa

dr Maja Grabkowska, Sopocka Inicjatywa Rozwojowa

Ewa Lieder, Gdańsk Obywatelski

Roman Kurkiewicz, Collegium Civitas, TVN24

Beata Kubica, Partia Zieloni, Opole

Włodzimierz Nowak, społecznik, Grunwald

Przemysław Filar, Wrocławskie Forum Miejskie

Adam Ostolski, Partia Zieloni, Warszawa

dr Anna Strzałkowska, Uniwersytet Gdański

Cezary Brudka, aktywista miejski, Poznań

Małgorzata Tarasiewicz, Mieszkańcy dla Sopotu

Magdalena Błędowska, Dziennik Opinii – Krytyka Polityczna

Jakub Dymek, Dziennik Opinii – Krytyka Polityczna

Beata Nowak, Zielone Wiadomości

Artur Celiński, Res Publica, Magazyn Miasta

Mateusz Kokoszkiewicz, dziennikarz, Wrocław

Joanna Erbel, Partia Zieloni, Warszawa

Tomasz Leśniak, Kraków Przeciw Igrzyskom

Maria Klaman, Krytyka Polityczna

Paweł Kołacz, aktywista miejski, Toruń

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij