Kraj

Pani dziennikareczko, praca jest dla zarządu, dla pani są (lub nie) napiwki od czytelników

NaTemat z kradnącym… pardon – agregującym teksty dziennikarskie Google’em stworzył plan. Jaki? Sprytny, bo uruchamia – bez konieczności zatrudniania pracowników i wystawiania rachunków autorom zewnętrznym – gratisowe źródełko treści, pozwalających mu wypełnić wolne przestrzenie między reklamami na stronie. Sam Balcerowicz by tego nie wymyślił.

„Myślała, że praca dla rządowej tuby propagandowej jest dnem. Ale od spodu zapukały do niej′’ internetowe portale” – tak w swojej książce o gównodziennikarstwie (premiera w kwietniu) opisuję doświadczenia osoby, która etat w medium publicznym zamieniła na śmieciówkę w portalozie.

Czy byłybyście zdziwione, gdyby chodziło o pracę w NaTemat? Ja niekoniecznie, bo internetowy generator klików założony przez Tomasza Lisa w pocie czoła pracuje na tytuł najbardziej kompromitującego i prekaryzującego, a właściwie: czyniącego dziennikarstwo bezużytecznym i nieopłacalnym medium.

Zwolnienia w mediach? A co z wojną?

Wiem – porównywanie go z dawniej pisowskimi kanałami nadawczymi to kontrowersyjny i niepopularny ruch. W końcu NaTemat leży na przeciwnym partyjnym (na politycznym znajdują się lewicowe i progresywne ideowo redakcje) biegunie. Dlatego przez ostatnich osiem lat mógł uchodzić za ostoję dziennikarskiej niezależności i rigczowości.

Na szczęście po październikowych wyborach maski wreszcie opadły. No dobra, opadły wcześniej – konkretnie we wrześniu, gdy NaTemat zdecydowało się uruchomić coś, co wygląda jak „zbiórka na podwyżki dla dziennikarzy”, czyli wspierany przez Google’a pilotażowy program dobrowolnego nagradzania dziennikarzy napiwkami przez czytelniczki.

W listopadzie, gdy podsumowano pierwszy etap działania tego „innowacyjnego projektu”, zżymałam się przez łzy, że oglądam absurdalną, lecz groźną medialną dystopię – mimo że aktorką tego spektaklu nie była akurat pozostająca wielkim wyzwaniem dla mojej branży sztuczna inteligencja. Ta (i tu mała dygresja) stała się realną konkurencją dla pracowników mediów, więc niektórzy naczelni dwoją się i troją, by dowalić im jeszcze mocniej. Na przykład do tytułu Dziennikarza Roku zamiast swoich koleżanek i kolegów w zeszłorocznym i dla niektórych wciąż prestiżowym konkursie branżowym Grand Press nominowali AI. Koniec wtrętu. Wróćmy do NaTemat.

Grand opressja – ołtarz VIP-a Skworza

Tip the Journalist – jak wskazywałam w swoim tekście – pozwala szefostwu portalu „umyć ręce w kwestii waloryzacji płac”, niszczyć solidarność pracowników w ramach wzmocnienia konkurencyjności, zniechęcić ich do podejmowania wymagających/niewygodnych/niepopularnych tematów i „przerzucić odpowiedzialność za gratyfikację dziennikarzy z pracodawcy na czytelniczki”.

Od entuzjastów programu usłyszycie jednak, że hajsik płynął, nikt nie narzekał i nikogo do niczego nie zmuszał, a tak w ogóle to kelnering dziennikarski jest zgodny z zasadami wolnego rynku. Szkoda tylko, że ten ostatni niespecjalnie dba o prawa pracownicze i nie premiuje wolności dziennikarskiej. Ale cicho tam, lewackie Areczki, teraz zarząd NaTemat, w tym dumny naczelny – będący jednocześnie dyrektorem operacyjnym (ach, ta niezależność dziennikarska) spółki, do której należy portal – Michał Mańkowski, zasłużył na szampana. A nie powiedział jeszcze ostatniego słowa, bo właśnie ogłosił, że rozszerza swój program napiwkowy o tzw. autorów gościnnych.

„Zostań naszym gościnnym autorem i zarabiaj na napiwkach. Weź udział w naszym nowym projekcie. Pisz artykuły na dowolny temat związany z Twoim doświadczeniem, ale zgodny z naszymi wartościami. Będziesz mógł zarabiać na napiwkach zostawionych przez zadowolonych czytelników. Tu wszystko zależy od Ciebie” – czytam na portalu.

Mam nadzieję, że teraz już możemy przestać mydlić sobie oczy, że tzw. wolne media są naprawdę wolne – na pewno nie od przemocy ekonomicznej.

Januszewska: Po co być dobrą dziennikarką, skoro można miłą kelnerką?

Bo jak, jeśli nie wyzyskiem, nazwalibyście fakt, że teraz portal proponuje osobom piszącym zarabianie na jałmużnie od czytelników? Używam sformułowania „osoby piszące”, bo trudno nazwać dziennikarzem kogoś, kto z doskoku tworzy materiał pod publiczkę i nie dostaje od zarabiającej krocie na reklamach redakcji honorarium za swój tekst, tylko liczy, że zapłacicie mu – co łaska – wy.

Do wyboru jest 5, 10, 20 zł. Możecie też dać więcej, rzecz jasna. Albo zupełnie nic. Autor może więc napracować się za darmo albo dostać tłustego tipa, nigdy nie wiadomo. Samo życie w późnym kapitalizmie.

Najważniejsze, że NaTemat z kradnącym… pardon – agregującym teksty dziennikarskie Google’em stworzył plan. Jaki? Sprytny, bo uruchamia – bez konieczności zatrudniania nowych dziennikarzy i wystawiania rachunków nowym autorom zewnętrznym – gratisowe źródełko treści, pozwalających mu wypełnić wolne przestrzenie między reklamami na stronie. Sam Balcerowicz by tego nie wymyślił.

Czy teksty będą płynąć strumieniami? Skoro w świecie nie brakuje biednych ludzi broniących bogaczy, to jestem przekonana, że chętnych pisać z zerową gwarancją zapłaty nie zabraknie. Szczególnie wśród studentów dziennikarstwa, którym – jak wiadomo – się nie płaci, tylko dokarmia prestiżem. Wprost nie mogę się doczekać, gdy inne media pójdą w ślady NaTemat. Nie zdziwiłabym się, gdyby pomysł podchwyciła Agora, która ostatnio zwolniła 180 pracowników „Wyborczej” i Gazety.pl. Wszystko zapewne w ramach koniecznej restrukturyzacji i optymalizacji kosztów. Tak, tak, biedne te zarządy.

A ja zapewne znowu niesłusznie czepiam się lukratywnej oferty NaTemat, z której przecież nie muszę korzystać, jeśli mi się nie podoba. Muszę jednak pamiętać, że nie podejmując się tego wolontariatu, tracę niesamowite korzyści (to nie żart): „promocję najlepszych artykułów na stronie głównej i w social mediach”, „widoczność mojego bio pod każdym własnym artykułem” i „możliwość budowania społeczności wokół swoich tekstów”.

Ej, NaTemat, czy ktoś u was słyszał o czymś takim, jak media społecznościowe i Patronite? W każdym razie lepiej właśnie tam zacząć karierę dziennikarską niż u was. Trudno was bowiem nazwać redakcją. Jesteście zwykłą, komercyjną i nastawioną jedynie na zysk, a nie żadne tam misyjne wartości dziennikarskie firmą godną Januszy biznesu.

**

Sprostowanie: Nieprawdziwa jest informacja i sugestie jakoby dziennikarze publikujący materiały prasowe na portalu naTemat.pl nie byli zatrudnieni na podstawie umowy. Każdy z dziennikarzy natemat.pl działa na podstawie wiążącej umowy i każdemu z nich są zapewnione godziwe oraz rynkowe warunki wynagrodzenia. Nieprawdziwa jest informacja sugerująca, że program „Tip the journalist” stanowi zbiórkę na podwyżki dziennikarzy i pozwala podmiotom zarządzającym portalem naTemat.pl „umyć ręce w kwestii waloryzacji płac”. Dziennikarze naTemat.pl mają do lat zapewnione regularne podwyżki wynagrodzeń, które nie są zależne od ilości otrzymanych napiwków od czytelników. Ideą programu „Tip the journalist” nie jest zastąpienie właściwych wynagrodzeń wypłacanych dziennikarzom, lecz zapewnienie możliwości bezpośredniego premiowania przez czytelników artykułów najbardziej przez nich cenionych. Właściciel natemat.pl nie czerpie żadnych korzyści finansowych wskutek przekazywanych napiwków. Nieprawdziwe są informacje sugerujące, iż program „Tip the journalist” stanowi źródło „gratisowych” treści dla redakcji naTemat.pl. Program jest przede wszystkim adresowany dla dziennikarzy już związanych stosunkiem prawnym z właścicielem portalu, a treści pochodzące od zewnętrznych autorów stanowią tylko niewielki procent materiałów publikowanych na naTemat.pl, gdzie miesięcznie publikujemy ok. 2000 materiałów.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Paulina Januszewska
Paulina Januszewska
Dziennikarka KP
Dziennikarka KP, absolwentka rusycystyki i dokumentalistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Laureatka konkursu Dziennikarze dla klimatu, w którym otrzymała nagrodę specjalną w kategorii „Miasto innowacji” za artykuł „A po pandemii chodziliśmy na pączki. Amsterdam już wie, jak ugryźć kryzys”. Nominowana za reportaż „Już żadnej z nas nie zawstydzicie!” w konkursie im. Zygmunta Moszkowicza „Człowiek z pasją” skierowanym do młodych, utalentowanych dziennikarzy. Pisze o kulturze, prawach kobiet i ekologii.
Zamknij