W 2018 roku chętnie czytaliście o przewinach Kościoła katolickiego, o konflikcie młodzi kontra kodziarze, złym liberalizmie, złym kapitalizmie i złym patriarchacie. Przeżyjmy, a w zasadzie przeczytajmy to jeszcze raz.
10. Niezdolni do wstydu [Sierakowski rozmawia z Lederem]
Zestawienie otwiera rozmowa Sławomira Sierakowskiego z Andrzejem Lederem. Pierwsza część tej rozmowy (bo była i druga).
Leder: Nową miarą instytucjonalnej dojrzałości społeczeństw i państw jest zdolność do tego, żeby stanąć twarzą w twarz ze swoją winą. Społeczeństwa i politycy, którzy tego nie potrafili, oceniani byli jako „niedojrzali”. My tej lekcji nie przerobiliśmy.
czytaj także
9. Krzysztof Pacewicz, Big Brother spotyka Big Data. Oto najbardziej totalna technologia władzy w historii ludzkości
9 milionów Chińczyków z niskim rankingiem SCS traci właśnie prawo do latania samolotem. Tzw. System Zaufania Społecznego karze i nagradza na podstawie danych o płatnościach, upodobaniach, znajomościach i wykroczeniach obywateli. Komunistycznej Partii Chin udało się zrobić z totalitaryzmem to samo, co Tinder zrobił z randkowaniem: zamienić w intuicyjną apkę.
Big Brother spotyka Big Data. Oto najbardziej totalna technologia władzy w historii ludzkości
czytaj także
8. Agata Diduszko-Zyglewska, „Okienko” w planie lekcji przez katechezę? Piszmy zawiadomienia do prokuratury!
„Szanowna Pani Dyrektor, Szanowna Rado Rodziców, Dowiedzieliśmy się dziś, że – nie po raz pierwszy – nieobowiązkowe, dodatkowe zajęcia z religii wstawiono do planu w środku zajęć, pomiędzy obowiązkowymi lekcjami” pisała Agata w liście wysłałam pierwszego dnia szkoły do dyrektorki, nauczycieli i rady rodziców w warszawskiej publicznej podstawówce, do której chodzi jej córka.
„Okienko” w planie lekcji przez katechezę? Piszmy zawiadomienia do prokuratury!
czytaj także
7. Artur Nowak, Media w USA: Kościół katolicki to organizacja przestępcza. Hierarchowie w Polsce odwracają wzrok od ofiar
„Raport wielkiej ławy przysięgłych dotyczący wykorzystywania dzieci przez duchownych stanu Pensylwania, który zreferował publicznie prokurator Josh Shapiro, to lektura porażająca. NBC NEWS, komentując sprawę, postawiło tezę, że Kościół katolicki jest organizacją przestępczą” pisał Artur Nowak.
„Przez siedemdziesiąt lat 301 zwyrodnialców w sutannach w trakcie aktywnej posługi kapłańskiej molestowało albo zgwałciło około 1000 dzieci.” Tekst dotyczył sytuacji w USA, ale oczywiście natychmiast i w tekście i w komentarzach, które do nas docierały, pojawił się kontekst Polski.
czytaj także
6. Kaja Puto, Dlaczego młodzi nie chodzą na KOD (wersja dla opornych)
Wraz z kolejną falą protestów latem wróciły rytualne narzekania na „młodych”. Na roszczeniowych młodych, którzy nie chodzą na demonstracje, bo nie pamiętają octu na półkach, ale, kiedy ocet na półki wróci, gorzko pożałują. Kaja Puto postanowiła wyjaśnić, czemu ci młodzi są nie tacy, jakby starzy chcieli.
czytaj także
5. Jaś Kapela, Ministerstwo Rozwoju Leczenia Homoseksualizmu
Ten tekst Jaś napisał w roku 2017, ale jakoś tak się dzieje, że homofobia rządzących trzyma się mocno. Przez dwa lata ten tekst przeczytało 280 tys. osób.
czytaj także
4. Męska masturbacja – prywatna sprawa czy przestępstwo?
To w zasadzie najczęściej czytane wideo. Do obrazu dodaliśmy trochę tekstu, więc część z was mogła odcinek Przy kawie o sprawie obejrzeć, część przeczytać najlepsze wypowiedzi naszych ekspertek.
Przy kawie o sprawie to nasza odpowiedź na media bez kobiet. U nas komentują tylko panie. Agata Diduszko-Zyglewska i Dominika Wróblewska przygotowały ten odcinek. Dyskutowały Kinga Dunin, Elżbieta Korolczuk, Katarzyna Wężyk i Agata Szczęśniak. W kolejnych odcinkach pojawiały się też inne komentatorki. I też inni wodziankowie. Podobno jeden z nich zwycięstwo w wyborach prezydenckich w Warszawie zawdzięcza temu, że zaczął kampanię od występu w Przy kawie o sprawie. Podobno…
czytaj także
3. Jakub Pietrzak, Kapitalizm jest obrzydliwy i doprowadza mnie do płaczu
Nie dziwi nas, że ten tekst jest na podium. Chcieliśmy napisać, że tyle samo osób wkurzył, ile zachwycił. Ale wydaje nam się, że jednak tych wkurzonych było więcej. Stali czytelnicy przecierali oczy ze zdziwienia, że jak tak można z pracy szydzić, że to przegięcie publikować tekst, w którym autor pisze: „Nie chcę wykonywać bezsensownej, wyczerpującej, do tego nisko płatnej pracy – i nie mam zamiaru się tego wstydzić. Chcę robić w życiu to, co sprawia mi przyjemność i chciałbym, żeby każdy miał możliwość takiego wyboru.” No cóż, jeśli możemy postulować dochód podstawowy, to może się okazać, że dostanie go ktoś taki, jak bohater tego tekstu. I co wtedy?
czytaj także
2. Sekielski: Księża wykorzystują seksualnie dzieci. Ludzie to wiedzą, a mimo tego milczą. Dlaczego?
Tak jak jako naród próbujemy wypierać niewygodne fakty z naszej historii, tak i wspólnota wiernych wypiera ze swojej świadomości złe zachowania księży. Chcę w swoim filmie sprawdzić, dlaczego tak jest – mówił w rozmowie z Agatą Diduszko-Zyglewską dziennikarz śledczy i niezależny producent filmowy Tomasz Sekielski.
Sekielski pracuje nad filmem o pedofilii w Kościele. Produkcja jest finansowana z pieniędzy zebranych od osób zainteresowanych wsparciem filmu. Czekamy niecierpliwie na premierę.
Sekielski: Księża wykorzystują seksualnie dzieci. Ludzie to wiedzą, a mimo tego milczą. Dlaczego?
czytaj także
1. Adam Leszczyński, Cztery pytania, których „Wysokie Obcasy” nie zadały Dominice Kulczyk
Ile i na co konkretnie wydaje fundacja Kulczyków? Jaka jest efektywność działań fundacji? Ile kosztowały podróże Dominiki Kulczyk po świecie? Jaki stanowią odsetek pieniędzy wydawanych przez fundację? Ile w ogóle wydaje się w niej na promocję? Ile na pracowników polskich? Adam Leszczyński zapytałby też o działalność Kulczyk Investments w Delcie Nigru w Nigerii. I o billboardy reklamujące program Dominiki Kulczyk. Te z małym, słodkim czarnym dzieckiem.
Wywiad z Dominiką Kulczyk dyskutowaliśmy na łamach Krytyki Politycznej w kilku tekstach. Było o czym mówić.
Cztery pytania, których „Wysokie Obcasy” nie zadały Dominice Kulczyk