Miasto

Sztuka jako instrument walki politycznej – pokaz „Jesteś Bogiem” i dyskusja

Spotkanie z cyklu "Polnischer Frühling / Polska Wiosna" w Filmrauschpalast Moabit w Berlinie.

14 czerwca, piątek, godz. 20.30, Filmrauschpalast Moabit, Lehrter Str. 35, Berlin

Wstęp wolny!

Debata Sztuka jako instrument walki politycznej. Transformacja systemowa w Polsce oraz pokaz filmu Jesteś Bogiem  (reż. Leszek Dawid, Polska 2012, 114 min., napisy niemieckie).
W rozmowie udział wezmą: Maciej Pisuk, Mikołaj Lizut, Katarzyna Regulska, Lena Rogowska. Prowadzenie: Agnieszka Niezgoda; tłumaczenie na jęz. niemiecki: Mirosława Kozak

Ostatnia z cyklu debat w projekcie „Polska Wiosna” jest jednocześnie swojego rodzaju podsumowaniem. Zespół Paktofonika reprezentował nurt muzyki, którego twórcy często uważani są głos swojego pokolenia. W przypadku filmu “Jesteś Bogiem” mamy do czynienia także z opowieścią o Polsce w czasie transformacji ustrojowej. Dyskusja i spotkanie mają na celu wyjaśnienie kontekstu pokazywanego filmu i pozwolą widzom dowiedziec sie więcej o polskiej rzeczywistości. Dyskutanci opowiedzą o rzeczywistosci ukazanej w filmie ze swojej perspektywy, odpowiedzą także na pytania czy problemy społeczne ukazane w filmie są wciąż aktualne i jak wygląda współczesne młode pokolenie Polaków.

Dramatyczna opowieść o najważniejszym zespole hiphopowym w Polsce. Losy Magika, Rahima i Fokusa to historia o marzeniach (spełnionych i nie) oraz trudach ich realizacji w brutalnej rzeczywistości ubogiego Śląska i raczkującego przemysłu muzycznego. Paktofonika stała się symbolem czasów kapitalistycznej transformacji i pokolenia, które chciało więcej. Podstawą produkcji był scenariusz Macieja Pisuka, który ukazał się w 2008 roku w książce Paktofonika – przewodnik Krytyki Politycznej nakładem wydawnictwa Krytyka Polityczna.

Polnischer Frühling / Polska Wiosna

Cykl Polnischer Frühling / Polska Wiosna tematycznie nawiązuje do okresu transformacji ustrojowej w Polsce. To okres w którym artyści odegrali bardzo znaczącą rolę. Na projekt składają się trzy wydarzenia, z których każde podporządkowane jest jednemu tematowi odgrywającemu ważną rolę zarówno w polskiej sztuce jak i w polskim życiu społecznym.

Tytuł cyklu nawiązuje do polskiej tradycji sztuki zaangażowanej, która od stuleci stanowi katalizator problemów społecznych i politycznych. Polska Wiosna nawiązuje do wydarzeń ostatnich kilku lat na świecie, do niezadowolenia społecznego wyrażanego na ulicach miast. Sztuka jest również takim polem, w Polsce już od bardzo dawna.

Sztuka jest dla nas polityką w innym stanie skupienia, który to stan może generować niezwykle wartościowe narzędzia i praktyki dla zasadniczej zmiany społecznej, dzięki prezentacji dzieł i rozmowie o niej można więcej dowiedzieć się o polskim społeczeństwie.


Krytyka Polityczna (Political Critique) w Berlinie

Krytyka Polityczna powstała w Polce w 2002 roku z ambicją ożywienia tradycji polskiej inteligencji zaangażowanej. Swoją działalność rozwijamy w trzech głównych sferach: nauki, kultury i polityki, starając się jednocześnie eliminować między nimi sztuczne podziały. Wierzymy, że naukę, sztukę i politykę dzielą jedynie środki wyrazu, łączy zaś wpływ na kształt życia społecznego.

W ramach 7. Berlin Biennale zainicjowana została działalność Klubu Krytyki Politycznej w Berlinie – kolejnej po Kijowie, Londynie, Moskwie i Petersburgu zagranicznej placówki naszej organizacji. Jaką ofertę możemy złożyć naszym niemieckim sąsiadom? Zwłaszcza w mieście, w którym istnieje tak liczna grupa aktywistów społecznych i tak wiele społecznie zorientowanych grup? Czym Krytyka Polityczna wyróżnia się na ich tle?

Wierzymy, że etos zaangażowanej inteligencji, model silnej organizacji opartej o ruch społeczny, która stara się stanowić pomost pomiędzy równymi dziedzinami aktywności i różnymi środowiskami może być użyteczne również w Berlinie.

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij