Miasto

Po co nam edukacja cyfrowa? #WebAktywni

Działania edukacyjne łączące kulturę, nowoczesną technologię i dziennikarstwo obywatelskie.

WebAktywni to cykl warsztatów dla młodzieży uczącej się w szkołach średnich realizowany w Cieszynie, Gdańsku, Łodzi, Warszawie i Wrocławiu w roku szkolnym 2014/2015. Uczniowie i uczennice biorący udział w spotkaniach zwiększają swoją cyfrową świadomość – o sposobach wyszukiwania informacji i krytycznym podejściu do danych w sieci, czy wykorzystaniu nowych mediów do komunikacji.

Wciąż aktualnym wyzwaniem jest budowanie wśród nastolatków krytycznego stosunku do internetu i wzmacnianie ich kompetencji jako użytkowników sieci. W trakcie spotkań warsztatowych cyklu WebAktywni uczennice i uczniowie poznają, jak analizować dane oraz do czego można wykorzystać cyfrowe dziennikarstwo obywatelskie. Przestrogi i umiejętności nabyte w wyniku nieustannego przebywania w społecznościach cyfrowych najlepiej uzupełniać o konstruktywne przykłady działań, poprzez które można mieć realny wpływ na rzeczywistość.

Z badania NetTrack wynika, że 90% polskich nastolatków (w wieku 15-17 lat) regularnie korzysta z Internetu. Młode pokolenie określane jest mianem „cyfrowych tubylców” ludzi, dla których Internet jest równie naturalnym środowiskiem co dom rodzinny, szkoła i inne tradycyjne instytucje wychowawcze.

Niestety z częstotliwością korzystania nie zawsze idzie rozwój umiejętności kluczowych.

Wbrew optymistycznym prognozom, korzystanie z nowych mediów nie przekłada się na współtworzenie nowych form kultury i komunikacji. Współtworzenie bloga lub stron internetowych deklaruje poniżej 5% ankietowanych (badanie NetTrack).

Zgodnie ze strategiami edukacyjnymi Unii Europejskiej, umiejętność selekcji i wyszukiwania informacji, analizy krytycznej kultury cyfrowej i świadomego korzystania z zasobów cyfrowych należą do kluczowych kompetencji edukacyjnych.

Rozwój kapitału kulturowego jest niemożliwy bez rozwoju kompetencji cyfrowych. Uczestnicy i uczestniczki projektu przekształcają się z „cyfrowych tubylców” w „cyfrowych obywateli”.

Cykl zajęć składał się z warsztatów zorganizowanych w grupach tematycznych: Nowe technologie i nowe media – cyfrowa codziennośćBańka informacyjna. Jak wyszukiwać nowe informacje? Kto kontroluje efekty wyszukiwania?, Cyfrowa nauka, cyfrowa kultura, cyfrowa edukacja, Dziennikarstwo obywatelskie i nowe media w komunikacji, które prowadzone były przez ekspertki i aktywistów Jakuba Dymka, Aleksandrę Dulas, Dawida Krawczyka, Damiana Muszyńskiego, Natalię Sawkę i Marcina Zaroda.

Pobierz: Scenariusze zajęć i metodyka nauczania #WebAktywni autorstwa Damiana Muszyńskiego i Marcina Zaroda.

Projekt jest realizowany przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasta Stołecznego Warszawy oraz European Cultural Foundation.

     

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij