Miasto

Otwarcie wystawy „Macierzyństwo” w Kijowie

Wśród autorek m.in. Marta Frej, Elżbieta Jabłońska i Joanna Rajkowska.

6 marca, piątek, godz. 19.00, Visual Culture Research Center, 44 Hlybochytska Street (1st floor), Kyiv

W imieniu Krytyki Politycznej i Visual Culture Research Center zapraszamy na otwarcie wystawy „Macierzyństwo”.

Wystawa Macierzyństwo / Материнство / Motherhood proponuje feministyczne spojrzenie na tradycyjnie postrzegane „role” kobiety jako tej, która rodzi, pielęgnuje i wychowuje dziecko. Macierzyństwo uważane jest za coś „naturalnego”, swego rodzaju „funkcję”, do wypełnienia której zobowiązana jest kobieta. Kobiety wykonują wiele skomplikowanych zadań jednocześnie, ale wszystkie one nie są postrzegane jako wysiłek, a byłyby   gdyby chodziło o prace zawodową.

Czym jest doświadczenie macierzyństwa? Ile wysiłku musi włożyć kobieta w „proces stwarzania i rozwoju nowego człowieka”? I jakie oceny wysiłkowi temu wystawia społeczeństwo? Jak motyw macierzyństwa ujawnia się w pracach artystek w kontekście  tego, że narodziny dziecka często zmuszają do odłożenia pracy artystycznej na drugi plan? Te i wiele innych pytań stawiają w swoich pracach artystki z Ukrainy, Polski, Rosji, Mołdawii, Węgier, Austrii i Szwecji.

Analizując rolę i status matek w społeczeństwie wystawa pokazuje macierzyństwo jako trudną fizycznie i psychicznie pracę, bez której nie było by nas wszystkich. Pokazuje też, że kwestie związane z cielesnością macierzyństwa i rozrodczości kobiet często są w debacie publicznej tematami tabu.

Uczestniczki wystawy:

Oksana Briukhovetska

Anna Fabricius

Tatiana Fiodorova

Marta Frej

Ksenia Gnylytska

Masha Godovannaya

Elżbieta Jabłońska

Alina Jakubenko

Alina Kleitman

Joanna Rajkowska

Emma Thorsander

Marina Vinnik

Anna Witt

Kuratorka:  Oksana Briukhovetska

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij