Miasto

Łódź, 19 marca: „Korporacja”

Jak to się więc stało, że instytucją dominującą w życiu gospodarczym, a coraz częściej także społecznym i politycznym, stała się podporządkowana wyłącznie osiąganiu korzyści majątkowych korporacja?

Pokaz filmu dokumentalnego Korporacja w reż. M. Achbar, J. Abbott. Wprowadzenie: Marek Jedliński.

19 marca, poniedziałek, g. 18.00. Świetlica KP w Łodzi, ul. Piotrkowska 101, wstęp wolny.

To może być jeden z najważniejszych filmów, jakich jeszcze nie wiedzieliście.

19 marca, w poniedziałek, o godz. 18.00 zapraszamy na dokument Korporacja (The Corporation). Wprowadzenie: Marek Jedliński, KP Łódź.

Pokaz w Świetlicy Krytyki Politycznej w Łodzi, ul. Piotrkowska 101, wstęp wolny.

reż. Mark Achbar, Jennifer Abbott
Kanada, 2003, 145 min.

Człowiek, który w swoim postępowaniu kieruje się wyłącznie żądzą zysku, w powszechnym odczuciu okrywa się hańbą, jest osobą głęboko aspołeczną; jest kimś, kto „sprzedałby własną matkę”. Takim etycznym kompasem kieruje się ogromna większość ludzkich społeczności. Jak to się więc stało, że instytucją dominującą w życiu gospodarczym, a coraz częściej także społecznym i politycznym, stała się podporządkowana wyłącznie osiąganiu korzyści majątkowych korporacja? Jeśli żądza bogactwa jest naganna jako nadrzędna motywacja u pojedynczej osoby, w jaki sposób staje się cechą pożądaną i wręcz niezbędną u grupy ludzi zrzeszonych pod szyldem korporacji z ograniczoną odpowiedzialnością?

Korporacja (The Corporation) to niemal legendarny film dokumentalny, towarzyszący książce Joela Bakana, profesora prawa na University of British Columbia, pod tym samym tytułem. Otrzymał już 30 nagród na festiwalach filmowych w wielu krajach, w tym nagrodę publiczności na festiwalu Sundance w 2004 r. Film przedstawia genezę korporacji i analizuje ich dysfunkcjonalną „osobowość”. Na dokumentację składają się liczne przykłady szkodliwych, a często tragicznych w skutkach działań wielkich firm, wypowiedzi byłych i obecnych szefów największych korporacji świata oraz komentarze znanych krytyków współczesnej formy kapitalizmu, takich jak Noam Chomsky, Naomi Klein, Michael Moore i Howard Zinn.

Film stawia diagnozę korporacyjnej osobowości z punku widzenia psychopatologii. Wielkie korporacje spełniają wszystkie sześć kryteriów, które w psychiatrii pozwalają zidentyfikować psycho- lub socjopatyczną osobowość: nieliczenie się z uczuciami innych, lekceważenie norm społecznych, niemożność utrzymania związków, niska tolerancja frustracji i próg wyzwalania agresji, niezdolność do przeżywania poczucia winy i skłonność do obwiniania innych. Charakter i sposób funkcjonowania korporacji  nosi wyraźne cechy wszystkich tych zaburzeń.

Gdy prasa ujawnia  wielkie społeczne szkody – wadliwe produkty, groźne dla zdrowia leki, oszustwa i korupcję, niewolniczą pracę dorosłych i dzieci w sweatshopach czy niszczenie środowiska – jesteśmy skłonni obarczać winą za te szkody konkretnych ludzi stojących na czele wielkich firm. Film „Korporacja” prowadzi jednak do zupełnie odmiennych wniosków o olbrzymim znaczeniu dla rozumienia sposobu funkcjonowania korporacji i ich wpływu na społeczeństwa.

Serdecznie zapraszamy. Wstęp, jak zawsze, bezpłatny, a film pokażemy w polskiej wersji językowej. (Uwaga: film trwa ok. 2,5 godziny!).

 

 

Patronat medialny: Studenckie Radio Żak Politechniki Łódzkiej

 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij