Miasto

Już wiemy: Świetlica Krytyki Politycznej kończy działalność

„Granicę” musimy opuścić do 30 września tego roku.

It’s official. Świetlica Krytyki Politycznej „Na Granicy” kończy działalność. Cieszyńska Świetlica może pracować w lokalu przy Zamkowej 1 tylko do końca września.

Wiemy już na pewno, że umowa najmu przestrzeni, w której mieści się Świetlica KP, nie zostanie przedłużona. Pytany o uzasadnienie decyzji burmistrz Cieszyna Ryszard Macura mówi, że to „z powodu stanu technicznego budynku, który został ujawniony w efekcie zleconych ekspertyz” – podaje „Gazeta codzienna”. Wypowiedzenie otrzymały wszystkie inne organizacje i instytucje działające w tym miejscu: Spółdzielnia Socjalna Parostatek, Stowarzyszenie Serfenta, Stowarzyszenie Klub Kobiet Kreatywnych, Modelarnia Ceramiczna Bogdana Kosaka, Studio Gajda, Klub Filozoficzno-Muzyczny „Kogucik”.

„Granicę” musimy opuścić do 30 września tego roku. Nie znamy dalszych losów obiektu ani pomysłów na jego zagospodarowanie. W najbliższym czasie – z tego, co wiemy – nie przewiduje się ani wyburzenia, ani remontu budynku byłego przejścia granicznego.

Od stycznia burmistrz miasta Cieszyna podejmował decyzję w sprawie dalszych losów Zamkowej 1. Pisaliśmy o tym w Dzienniku Opinii Krytyki Politycznej. „Zastanawiam się, dlaczego miastu zależy na wyburzeniu dobrze funkcjonującego budynku, w którym rocznie 5000 osób korzysta z oferty kulturalnej. Z naszej za darmo od samego początku” pisała wtedy Agnieszka Muras.

Staraliśmy się także zaproponować alternatywne rozwiązania. „Utrzymywanie budynków należących do miasta nie powinno być obowiązkiem organizacji społecznych – pisaliśmy. – Naszą rolą jest działanie w mieście i z mieszkańcami. Ale budynek przy Zamkowej 1 jest nam bardzo bliski i zależy nam, żeby nie tylko stał, jak stoi, ale też był miejscem, z którego Cieszyn może być dumny.”

W styczniu tego roku przedstawiliśmy trzy propozycje, które wydawały nam się możliwe do wprowadzenia przy odpowiedniej współpracy miasta i mieszkańców, w tym organizacji społecznych.

Organizacje działające w budynku przy Zamkowej 1 w Cieszynie wspierały miasto. Wiemy, że remont budynku jest drogi, dlatego w roku 2013 wspólnymi siłami wywalczyliśmy 2. miejsce w konkursie „Dulux Let’s Colour Polska” i zdobyliśmy farby niezbędne do odnowienia budynku. Budynek nigdy nie doczekał się odmalowania.

W styczniu, kiedy losy obiektu były nieznane, poprosiliśmy naszych przyjaciół, czytelników Krytyki Politycznej, o pisanie listów do burmistrza Cieszyna . Przyszło ich kilkaset.

Mamy dla was dobrą i złą wiadomość. A w zasadzie jedną, jak ją zinterpretujecie, zależy od was. Wypowiedzenie umowy najmu nie oznacza zakończenia działalności Krytyki Politycznej w Cieszynie. W najbliższym czasie będziemy rozważać możliwe scenariusze kontynuacji pracy w innym miejscu.

Dziękujemy wszystkim, którzy wspierali nas – zarówno w momencie kryzysu, jak i przez cały okres naszej działalności od 2009 roku. Siedem lat na Zamkowej 1 było dla nas niezwykle ważnym czasem.


Czytaj także:
Agnieszka Muras, „Granica” na granicy istnienia
Przemysław Witkowski: Dzieci bez świetlicy, budynek do wyburzenia
Grzegorz Piątek: „Granica” jest istotnym węzłem na kulturalnej mapie miasta
Anna Cieplak: Są pomysły na rozwój Zamkowej 1
Wyślij list w obronie budynku granicznego w Cieszynie

**Dziennik Opinii nr 181/2016 (1381)

PIKETTY-JAK-URATOWAC-EUROPE

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij