„Granicę” musimy opuścić do 30 września tego roku.
It’s official. Świetlica Krytyki Politycznej „Na Granicy” kończy działalność. Cieszyńska Świetlica może pracować w lokalu przy Zamkowej 1 tylko do końca września.
Wiemy już na pewno, że umowa najmu przestrzeni, w której mieści się Świetlica KP, nie zostanie przedłużona. Pytany o uzasadnienie decyzji burmistrz Cieszyna Ryszard Macura mówi, że to „z powodu stanu technicznego budynku, który został ujawniony w efekcie zleconych ekspertyz” – podaje „Gazeta codzienna”. Wypowiedzenie otrzymały wszystkie inne organizacje i instytucje działające w tym miejscu: Spółdzielnia Socjalna Parostatek, Stowarzyszenie Serfenta, Stowarzyszenie Klub Kobiet Kreatywnych, Modelarnia Ceramiczna Bogdana Kosaka, Studio Gajda, Klub Filozoficzno-Muzyczny „Kogucik”.
„Granicę” musimy opuścić do 30 września tego roku. Nie znamy dalszych losów obiektu ani pomysłów na jego zagospodarowanie. W najbliższym czasie – z tego, co wiemy – nie przewiduje się ani wyburzenia, ani remontu budynku byłego przejścia granicznego.
Od stycznia burmistrz miasta Cieszyna podejmował decyzję w sprawie dalszych losów Zamkowej 1. Pisaliśmy o tym w Dzienniku Opinii Krytyki Politycznej. „Zastanawiam się, dlaczego miastu zależy na wyburzeniu dobrze funkcjonującego budynku, w którym rocznie 5000 osób korzysta z oferty kulturalnej. Z naszej za darmo od samego początku” pisała wtedy Agnieszka Muras.
Staraliśmy się także zaproponować alternatywne rozwiązania. „Utrzymywanie budynków należących do miasta nie powinno być obowiązkiem organizacji społecznych – pisaliśmy. – Naszą rolą jest działanie w mieście i z mieszkańcami. Ale budynek przy Zamkowej 1 jest nam bardzo bliski i zależy nam, żeby nie tylko stał, jak stoi, ale też był miejscem, z którego Cieszyn może być dumny.”
W styczniu tego roku przedstawiliśmy trzy propozycje, które wydawały nam się możliwe do wprowadzenia przy odpowiedniej współpracy miasta i mieszkańców, w tym organizacji społecznych.
Organizacje działające w budynku przy Zamkowej 1 w Cieszynie wspierały miasto. Wiemy, że remont budynku jest drogi, dlatego w roku 2013 wspólnymi siłami wywalczyliśmy 2. miejsce w konkursie „Dulux Let’s Colour Polska” i zdobyliśmy farby niezbędne do odnowienia budynku. Budynek nigdy nie doczekał się odmalowania.
W styczniu, kiedy losy obiektu były nieznane, poprosiliśmy naszych przyjaciół, czytelników Krytyki Politycznej, o pisanie listów do burmistrza Cieszyna . Przyszło ich kilkaset.
Mamy dla was dobrą i złą wiadomość. A w zasadzie jedną, jak ją zinterpretujecie, zależy od was. Wypowiedzenie umowy najmu nie oznacza zakończenia działalności Krytyki Politycznej w Cieszynie. W najbliższym czasie będziemy rozważać możliwe scenariusze kontynuacji pracy w innym miejscu.
Dziękujemy wszystkim, którzy wspierali nas – zarówno w momencie kryzysu, jak i przez cały okres naszej działalności od 2009 roku. Siedem lat na Zamkowej 1 było dla nas niezwykle ważnym czasem.
Czytaj także:
Agnieszka Muras, „Granica” na granicy istnienia
Przemysław Witkowski: Dzieci bez świetlicy, budynek do wyburzenia
Grzegorz Piątek: „Granica” jest istotnym węzłem na kulturalnej mapie miasta
Anna Cieplak: Są pomysły na rozwój Zamkowej 1
Wyślij list w obronie budynku granicznego w Cieszynie
**Dziennik Opinii nr 181/2016 (1381)