Zapraszamy na warsztaty z dziennikarstwa obywatelskiego, pokaz filmu "Google i elektroniczny mózg świata" oraz debatę "Jaka polityka sieci".
28-29 czerwca, sobota i niedziela, Centrum Kultury, ul. Peowiaków 12, Lublin
WARSZTATY: Demokracja 4.0: Dziennikarstwo Obywatelskie w Lublinie (sob. godz. 11-18, niedz. godz. 11 -15)
Jaka jest rola obywatelek i obywateli we współczesnym dziennikarstwie? W jaki sposób opisywać globalne i lokalne problemy w oddolny i zaangażowany sposób? I czy ktoś ze smartfonem czy laptopem może podjąć się zadań do niedawna zarezerwowanych dla „poważnych” redakcji? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć podczas warsztatów Demokracja 4.0: Dziennikarstwo Obywatelskie w Lublinie.
W epoce szerokiego dostępu do bezpłatnych narzędzi obywatelskich i aktywistycznych – opartych na idei Creative Commons – rozbroimy mit „profesjalnego dziennikarstwa”. Wraz z uczestnikami i uczestniczkami warsztatów ustalimy ich przebieg oraz wspólnie stworzymy szkic kampanii społecznych, nawiązujących do lokalnych kwestii. Wypracujemy razem rozwiązania oraz pomysły, które pomogą uspołecznić i upowszechnić dziennikarstwo obywatelskie:
# jako alternatywę dla tradycyjnych mediów
# jako narzędzie wyrazu dla lokalnych społeczności
# jako sposób uprawiania polityki.
W drugiej części warsztatu zachęcać będziemy do refleksji i analizy mniejszościowych głosów (lub ich braku) w lokalnych i ogólnopolskich mediach. Czy artykułom pisanym zza redakcyjnych biurek czegoś nie brakuje? Czy język, jakim posługują się dziennikarze, jest rzeczywiście językiem wrażliwym na problemy, które opisują?
Demokracja 4.0 to również krok w stronę demokratyzacji mediów. Dadzą narzędzia i pokażą, że każdy głos w debacie jest istotny, nie ma głupich tematów, nie ma spraw zbyt mało istotnych. Naszą – i waszą – rolą jest o nich rozmawiać i pisać. W ciągu dwóch dni pięciogodzinnych zajęć poznamy narzędzia do czytania, pisania i redagowania tekstów: titanpad, feedly, pocket, rss. Nauczymy się, w jaki sposób szybko i sprawnie relacjonować wydarzenia na Twitterze, streamować na żywo materiał wideo za pomocą Bambusera oraz korzystać i umieszczać zdjęcia na takich portalach jak Flickr. Dlatego weźcie ze sobą laptopy, komórki, smartfony, tablety i aparaty – na pewno się przydadzą! Pierwszego dnia zapoznamy się z tymi narzędziami, a drugiego dnia warsztatów zastanowimy się jaką kampanię społeczną warto by przeprowadzić w Lublinie oraz przygotujemy wstępny plan takiej akcji, dlatego zastanówcie się jaki ważny społecznie temat nie jest wystarczająco nagłaśniany w lokalnych mediach, który chcielibyście wprowadzić do debaty publicznej.
Zainteresowanych uczestnictwem w warsztatach prosimy o wysłanie zgłoszenia na adres: [email protected]
W załączniku znajduje się formularz, do którego wypełnienia zachęcamy. Formularz pomoże prowadzącym dostosować materiał dla grupy.
POKAZ FILMU: Google i elektroniczny mózg świata (2013) reż. Ben Lewis (niedz. godz. 17.00)
tłumaczenie polskiej listy dialogowej dzięki uprzejmości Transatlantyk Festival Poznan
Marzenie o wielkiej, globalnej bibliotece, w której znajdą się wszystkie książki świata, w obecnym stanie rozwoju elektronicznej technologii przekracza granice utopii. W 2002 roku Google rozpoczął akcję skanowania książek, o niebotycznych wręcz ambicjach. Miała ona nie tylko objąć dosłownie wszystkie opublikowane dotąd tytuły, ale też doprowadzić do stworzenia wyższej formy inteligencji, przypominającej elektroniczny „światowy mózg” z futurologicznego eseju H. G. Wellsa. Trudno nie przyklasnąć wysiłkom, które zachować mogą kulturalny i naukowy dorobek ludzkości, początkowo więc najbardziej szacowne biblioteki Ameryki zgodziły się na współpracę z telekomunikacyjnym gigantem. Szybko jednak pojawili się i krytycy. Są wśród nich twórcy i wydawcy, których prawa autorskie Google bezceremonialnie naruszył, ale także szefowie wielkich, publicznych bibliotek Europy, naukowcy i aktywiści, którzy wątpią, by w naszym wspólnym ludzkim interesie leżało przekazanie całej literatury świata w ręce prywatnej korporacji. Odpowiedź na kluczowe dla przyszłości pytanie, czy i kto zapewni powszechny dostęp do kultury, ale także kto będzie go kontrolował i czerpał z niego zyski, zaczyna się kształtować już teraz, a debata na ten temat zdążyła już znaleźć bardzo konkretny wyraz w sali nowojorskiego sądu.
http://www.watchdocs.pl/2013/f/google_i_elektroniczny_mozg_swiata-film-127-pl.html
Po pokazie filmu odbędzie się DEBATA: Jaka polityka sieci? (niedz. godz. 18.30)
Rozwój takich dziedzin jak matematyka i informatyka, pozwala na tworzenie coraz doskonalszych narzędzi jakimi są języki programowania czy sztuczna inteligencja- narzędzi tworzenia rzeczywistości (wirtualnej), która realnie wpływa na rzeczywistość społeczną. To niesie za sobą daleko idące konsekwencje- zmieniają się granice naszego poznania, możliwości kreowania, a przez to również odpowiedzialność jaka spoczywa na nas jako na społeczeństwie.
Czy nierówność w dostępie do informacji i technologii, władza jaką Google ma nad informacją i jej dostarczaniem, mogą stanowić zagrożenie? Pytanie o politykę sieci to dziś pytanie nie tylko o wolność informacji, dostęp do kultury i ochronę prywatności, ale także o demokrację i całkiem realną, tradycyjną politykę. Czy nowe technologie faktycznie pomagają w demokratyzacji? Czy media społecznościowe służą ruchom społecznym? Czy coraz bardziej sprywatyzowana i podzielona na konkurujące ze sobą monopole sieć jest jeszcze przestrzenią aktywizmu, czy tylko rozgrywek o większą klikalność? Bez zmierzenia się z tymi wątpliwościami trudno dalej udawać, że trzymamy rękę na pulsie polityki, podobnie jak trudno utrzymać w mocy tradycyjny podział na świat wirtualny i realny.
Najlepsze odpowiedzi na te pytania wykuwają sie jednak w starciu perspektyw, z których każda przychodzi z osobnymi rozwiązaniami i pomysłami. Bo ile wizji sieci, tyle wizji polityki.
Lubelski klub Krytyki Politycznej i Koło Kognitywistyki UMCS zapraszają na film Google i elektroniczny mózg świata.
***
Wydarzenia orgniazowane są w ramach realizowanego przez Krytykę Polityczną projektu Demokracja 4.0.* Nazwa projektu zaczerpnięta została z inicjatywy Democracy 4.0 | Democracia 4.0 [demo4punto0.net/], która służy wytwarzaniu narzędzi uczestnictwa obywateli w społecznych i politycznych procesach decyzyjnych. Celem projektu jest podniesienie poziomu uczestnictwa obywateli zarówno w dziedzinie tworzenia i wymiany informacji poprzez media cyfrowe, jak i w dziedzinie demokratycznej partycypacji poprzez platformy, pozwalające na proponowanie, dyskutowanie i głosowanie decyzji natury politycznej.
Kilka materiałów, akcji projektu:
Warsztaty dziennikarstwo obywatelskie w Gdańsku
Warsztaty Manifa w Warszawie
Warsztaty odbyły też w Gdańsku, Wrocławiu, Krakowie
Streaming z Wrocławia