Miasto

Czy Polskę stać na wygaszanie kopalń?

Węgiel- polski skarb narodowy czy kamień młyński u szyi Polaków? Debata z udziałem J. Steinhoffa, E. Bendyka, U. Papajak, M. Wilczyńskiego. Rozmawia M. Sutowski./

Polski skarb narodowy, fundament naszej cywilizacji, a może kamień młyński u szyi Polaków? Górnictwo i energetyka, tematy z pozoru techniczne i abstrakcyjne skłócają elity polityczne i polaryzują społeczeństwo, a restrukturyzacja górnictwa należała na najgorętszych tematów polskiej transformacji . Kopalnie to dziś nie tylko miejsca pracy i zakłady wydobycia surowca, ale także ikony: szkodliwego dla środowiska przemysłu ciężkiego, zagrożonego przez obce lobby interesu narodowego, hamulca gospodarczej modernizacji, względnie ostoi interesów pracowniczych – w zależności od opcji politycznej i światopoglądu. Lobby górnicze pragnie zachowania i kopalń, i węglowego modelu gospodarki; energetyka i liberałowie wolą na razie zostać przy węglu, ale zamknąć nierentowne kopalnie.

środa, 17 lutego, godz. 18.00, ul. Foksal 16 p. II, Warszawa

Czy i jak w Polsce możliwa jest opcja trzecia – wielka transformacja w stronę cywilizacji powęglowej?  Czy wymogi środowiskowe, podstawy egzystencji lokalnych społeczności i ekonomiczne interesy da się w tym procesie pogodzić? Jak sprawić, by mieszkańcy górniczych regionów z „niezbędnych kosztów trudnych reform” stali się aktywnymi podmiotami transformacji energetycznej?

O tym, jakiego rozwiązania potrzeba Polsce, w oparciu o książkę Polski węgiel, dyskutować będą:
dr Janusz Steinhoff
Edwin Bendyk
Urszula Papajak
dr Michał Wilczyński

Poprowadzi Michał Sutowski 


 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij