Kraj

KPH wygrywa ze szczujnią TVP i uruchamia zbiórkę na kolejne procesy

W wyniku interwencji Kampanii Przeciw Homofobii Sąd Okręgowy w Warszawie nakazał TVP usunąć z YouTube’a homofobiczny i kłamliwy program „Inwazja”. – Szkodliwy społecznie paszkwil zniknie z sieci – cieszy się dyrektor KPH Slava Melnyk.

10 października, tuż po Wiadomościach i chwilę przed meczem polskiej reprezentacji, Telewizja Polska wyemitowała szkalujący społeczność LGBT program Inwazja. W złowrogo brzmiącym materiale TVP zaserwowała widzom 30 minut manipulacji, przekłamań i nietrafionych interpretacji. Całość zilustrowano zdjęciami z marszów równości, w tym zbliżeniami na twarze ich uczestników(-czek), w tym m.in. na Monikę Tichy, Elżbietę Podleśną, Karola Opicę i Krzysztofa Listowskiego, oraz materiałami zebranymi przez nasłaną na KPH kobietę, która ukrytą kamerą nagrywała pracę organizacji.

Inwazja prawników KPH na TVP

Kampania Przeciw Homofobii niezwłocznie podjęła działania mające na celu wstrzymanie emisji Inwazji w sieci. W przygotowanym przez reprezentującego KPH Jakuba Turskiego wezwaniu przedsądowym TVP zostało wezwane do: zaniechania naruszeń dóbr osobistych KPH, tj. usunięcia Inwazji z serwisu YouTube i nierozpowszechniania jej w jakiejkolwiek formie, a także opublikowania przeprosin w głównym wydaniu Wiadomości oraz przekazania 10 tysięcy złotych na telefon zaufania stowarzyszenia Lambda Warszawa lub emisji spotu Stoję po stronie młodzieży.

Tęczowy Piątek – Stoję po stronie młodzieży

?️‍? Tęczowy Piątek już 25 października. Dołącz do nas – stań po stronie młodzieży!➡️ Włącz dźwięk➡️ Obejrzyj spot➡️ Posłuchaj listów napisanych przez młodzież➡️ Udostępnij➡️ 25 października stań po stronie młodzieżywww.teczowypiatek.org.pl #TęczowyPiątekObserwujcie nasze media społecznościowe – od dzisiaj codziennie aż do Tęczowego Piątku będziemy publikować jedno wideo, w którym znane osoby będą czytać listy napisane przez nastolatki LGBT.Dziękujemy wszystkim, którzy/re przyczyniły się do powstania tego wideo:Reżyser: Michał WojciechowskiScenariusz: Szymon Ziegler i Michał WojciechowskiOperator: Damian KramskiFotograf: Tomasz LazarProducent: Ania DragunKierownik Produkcji: Szymon ZieglerKonsultacja merytoryczna: Joanna Skonieczna, Cecylia JakubczakKostiumy: Ada J. KaźmierskaMake up: Paula Celińska, Anna Badałow, Katarzyna TarczewskaKamera, Światło: Wiktor BerezowskiAs. Fotografa: Katarzyna GołąbskaRetusz: Aleksandra ŚmigielskaMuzyka: Łukasz SobolewskiDźwięk: Sergiusz Oczkowski, Filip MarszałekOffline:Jacob KomarynskyGrading: Jacek BulikOnline: Joanna RutkowskaSound: Jacek OnaszkiewiczObsada:Mateusz JanickiMajka JeżowskaJULIA KAMIŃSKA OFFICIALBeata KawkaJacek PoniedziałekJerzy RadziwiłowiczMałgorzata Rozenek-MajdanTomek TyndykZuzia CharkowskaLeo KulickiNatalia MaryszczakElliot Ruiz VidalesNika SkibińskaNina SzewczykMax ŚwirskiWiktoria WięchPodziękowania:LocoMotiveFilm ProdukcjaStudio 9x9Panavision PolskaDaylight StudioSputnik Studio

Opublikowany przez Kampania Przeciw Homofobii Środa, 16 października 2019

Pismo spotkało się z brakiem odpowiedzi ze strony Telewizji Polskiej, a sprawa trafiła do Sądu Okręgowego w Warszawie.

Sąd decyduje: Inwazja musi zniknąć

W pozwie złożonym do Sądu Okręgowego w Warszawie KPH domagała się od TVP tego samego co w wezwaniu przedsądowym, wnosząc jednocześnie o usunięcie Inwazji z serwisu YouTube oraz zakaz publikacji całości lub fragmentów filmu w jakiejkolwiek formie przez okres jednego roku. Sąd wydał takie postanowienie i dał TVP 60 dni na odpowiedź. Wyrok nie jest prawomocny.

– To wielki sukces KPH i reprezentującego nas Jakuba Turskiego, dzięki któremu ten homofobiczny w wydźwięku i szkodliwy społecznie paszkwil zniknie z sieci – decyzję sądu komentuje dyrektor KPH Slava Melnyk.

Zadowolenia z postanowienia sądu nie ukrywa też Turski: – Sąd Okręgowy uznał, że w świetle przedstawionego przez nas stanu sprawy i przedłożonych dowodów roszczenie pozwu oraz interes prawny KPH są uprawdopodobnione. Postanowienie sądu bardzo nas cieszy. Teraz czekamy na reakcję Telewizji.

Inwazja równości na TVP – zbiórka na kolejne sprawy przeciw TVP

Poza Kampanią Przeciw Homofobii w Inwazji pojawiły się twarze lub wypowiedzi ośmiu osób, których bezpieczeństwo – z uwagi na nienawistny wydźwięk materiału – zostało narażone. Wszystkie te osoby chcą wejść na ścieżkę sądową, aby dochodzić sprawiedliwości.

– Chcę walczyć o swoje dobre imię, bo nie pozwolę, żeby sterowana przez rząd telewizja bezkarnie okłamywała polskie społeczeństwo i atakowała osoby, które każdego dnia walczą o godność i szacunek dla osób LGBT – mówi Magdalena Świder, jedna z osób, której wypowiedź pojawiła się w Inwazji.

Sądowa walka o równość w łącznie ośmiu postępowaniach wiąże się z kosztami ok. 35 tysięcy złotych. KPH uruchomiła na Facebooku zbiórkę „Inwazja równości na TVP”, aby zebrać potrzebną kwotę i pokazać, że nie ma społecznej zgody na homofobię w publicznej telewizji.

Zbiórkę można wesprzeć również przelewem na konto organizacji, w tytule wpisując „Darowizna: Inwazja równości na TVP” – numer konta: 35 2130 0004 2001 0344 2274 0001.

– Zebrane środki zostaną przeznaczone na opłacenie kosztów sądowych, w tym opłat sądowych od pozwu, opłacenie kosztów wysyłki pism w trakcie postępowań, opłacenie kosztów pracy prawnika nad koordynacją łącznie ośmiu postępowań oraz zabezpieczenie pieniędzy na poczet ewentualnej przegranej, której nie zakładamy, ale z którą musimy się liczyć – wymienia adwokatka Karolina Gierdal z KPH. W przypadku wygranej niewykorzystane środki zostaną przeznaczone na inne działania grupy prawnej Kampanii Przeciw Homofobii i jej walkę o równość w Polsce.

Źródło: KPH

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij