Kraj

Joanna Erbel nominowana do „Okularów równości”

Wyróżniono ją w kategorii „Sprawiedliwość społeczna i zwalczanie ubóstwa”. Gratulujemy!

Joanna Erbel jest socjolożką miasta, fotografką, aktywistką, publicystką Dziennika Opinii. W Instytucie Studiów Zaawansowanych wraz z Przemkiem Sadurą prowadzi seminarium „Miasto – przestrzeń – własność”. Jest współzałożycielką Stowarzyszenia Duopolis, członkinią Krytyki Politycznej i redaktorką naczelną magazynu MIASTA.

„Okulary równości” to wyróżnienie przyznane po raz pierwszy w 2002 r. przez Izabelę Jarugę-Nowacką, pełniąca wówczas funkcję pełnomocniczki rządu ds. równego statusu kobiet i mężczyzn. Nagrodę otrzymują osoby, organizacje lub instytucje za szczególne osiągnięcia w działalności na rzecz praw kobiet, mniejszości i przeciwdziałania dyskryminacji ze względu na wiek, płeć, rasę, pochodzenie etniczne, religię, niepełnosprawność albo orientację seksualną oraz na rzecz sprawiedliwości społecznej i zwalczania ubóstwa. Wśród dotychczasowych wyróżnionych są między innymi prof. Maria Janion, Porozumienie Kobiet 8 Marca, Maria Czubaszek, Anna Grodzka oraz Piotr Ikonowicz.

Przyznawane są także „Skierowania do okulisty” – tym, których działania rażąco naruszają prawa lub wolności stanowiące fundament powszechnych praw człowieka.

Od 2011 roku nagrodę przyznaje Fundacja im. Izabeli Jarugi-Nowackiej.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij