Kraj

Żłobkowa rewolucja PiS?

Czyli jak łykamy rządową propagandę.

PiS pochwalił się wczoraj kolejnym programem „plus” –  jak w nowo otwartym żłobku w Stalowej Woli ogłosiła otoczona dziećmi premier Szydło, w ramach programu Maluch Plus w 2017 roku rząd przeznaczy na opiekę żłobkową 500 mln zł. Nawet przeciwnicy PiS komentują, że partia rządząca zrozumiała, jak robić politykę społeczną, bo – „obosz, obosz, tyle żłobków!”. W związku z tym warto zauważyć, że:

1. Program Maluch plus (o którym rząd informował już wcześniej, są już nawet przyznane pierwsze środki) to kontynuacja programu Maluch utworzonego przez poprzedni rząd (podpowiedź: nie przez PO, za politykę społeczną odpowiadał w poprzednich rządach PSL). Nie ma w nim nic nowego, jest to program dofinansowujący nowe i istniejące miejsca w żłobkach (również na uczelniach, również niegminne). Przy okazji – zerknijcie sobie do założeń tego programu, przeczytajcie cele i powiedzcie, czy znajdujecie tam jakieś sensowne wskaźniki.

2. Do rozdysponowania w programie Maluch plus na rok 2017 jest 151 mln. Co oznacza ponad trzy razy mniej, niż mówiła pani premier i powtarzały za nią media (500 mln). Poprzedni rząd w 2014 roku przeznaczył na program 100 mln, a w 2015 151 mln.

3. Żłobków w 2017 nie powstanie – jak podawały media (PAP, Polsat News, TVN24) 12 tysięcy. Gdyby tak się stało, można by mówić o rewolucji (bo do tej pory jest ich niecałe 2 tys. w ogóle). Tymczasem 12 tysięcy to po prostu liczba nowych miejsc w żłobkach (co już rewolucją nie jest, bo np. w latach między 2014–2015 powstało takich miejsc 10 680, a rok wcześniej –12 tysięcy). Jednak mówiąc o 12 tysiącach  pani premier nikogo nie oszukiwała, ona mówiła o liczbach miejsc w żłobkach, a nie o żłobkach – po prostu mediaworkerzy nie zrozumieli.

Mówiąc o 12 tysiącach pani premier nikogo nie oszukiwała, ona mówiła o liczbach miejsc w żłobkach, a nie o żłobkach – po prostu mediaworkerzy nie zrozumieli.

4. Jeśli chodzi o zapowiedź objęcia dofinansowaniem w 2017 roku 53 tys. miejsc w żłobkach – nowych i już istniejących, jest postęp, bo w 2015 roku dofinansowano 32 tysiące miejsc, trudno jednak mówić o zupełnie nowym podejściu. Po sukcesie programu Maluch plus miejsc w żłobkach ogółem będzie 97 tys., a we wszystkich dofinansowywanych przez rząd miejscach opieki (czyli także klubach dziecięcych i punktach opiekuna dziennego) – 105 tys., co oznacza, że z dofinansowania skorzysta co drugie dziecko do lat 3. Lub inaczej – opieka nad co drugim dzieckiem nie będzie dofinansowana z programu ministerstwa.

Malko: Punkty opieki to dobra alternatywa dla żłobków

5. Przy okazji – pani premier powiedziała, że z programu 500 plus na Podkarpaciu korzysta milion dzieci (a w całej Polsce 4 mln). Otóż na Podkarpaciu mieszka niewiele ponad 2 mln mieszkańców, 20% z nich jest w wieku przedprodukcyjnym, a z programu korzysta trochę ponad połowa osób w wieku przedprodukcyjnym (akurat na Podkarpaciu wskaźnik ten jest wyższy niż w większości województw). Mam nadzieję, że dzieci po zdeformowanej podstawówce dadzą sobie radę z policzeniem, czy z tego wychodzi milion. Bo ani ghostwriterzy w KPRM, ani dziennikarze w PAP – nie dają rady.

Wnioski? Dobrą polityką społeczną pewnie można wygrać wybory, ale dużo łatwiej to zrobić, gdy media i „niezależni eksperci” nie widzą potrzeby poświęcenia kwadransa na zerknięcie do źródeł i zweryfikowanie przemówienia jakiegoś polityka.

„Dzieci z tego nie będzie”. Anna Gromada o roku z Rodziną 500+

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij