Fotorelacje, Kraj

112. rocznica Rewolucji 1905 roku

W sobotę 24 czerwca odbyły się obchody rocznicy Powstania Łódzkiego - Rewolucji 1905 roku.

Tematem tegorocznych obchodów było życie i działalność kobiet w dobie Rewolucji. Na przełomie XIX i XX wieku stanowiły one połowę kadry robotniczej, a w ruchu rewolucyjnym odegrały znaczącą rolę: brały udział w agitacji, organizacji strajku szkolnego i ruchu nauczycielskiego, były „dromaderami” od przemytu bibuły i broni.

Wydarzenie zostało objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Łodzi Hanna Zdanowska. Patronaty medialne: obywatel, Miasto Ł – Łódzka Gazeta Społeczna, Plaster Łódzki, TVP3 Łódź, Radio TOK FM, Histmag.org, Le Monde Diplomatique – edycja polska, Ale Historia

FOTORELACJA: 112. ROCZNICA REWOLUCJI 1905 ROKU

***

Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Bio

Jakub Szafrański

| Fotograf i publicysta Krytyki Politycznej
Pochodzi z Lublina, gdzie tworzył Klub Krytyki Politycznej. Publicysta i fotograf. W 2010-2012 pracował w dziale dystrybucji Wydawnictwa KP. Współtworzył stronę internetową. Akademicki mistrz polski w kick-boxingu 2009, a także instruktor samoobrony. Pracował we Włoszech, Holandii i Anglii. Laureat Stypendium pamięci Konrada Pustoły.

Komentarze archiwalne

  1. przypomina to komunistyczne pochody 1-majowe, Lenin płacze ze szczęścia, że kri-po podtrzymuje jego ideały

  2. A gdzie hasła odpowiadające ówczesnym hasłom o przywrócenie języka polskiego w urzędach, polskiego szkolnictwa, zatrzymania rusyfikacji etc? Oto znowu nowa lewica straciła okazję do nawiązania do polskości, lewicowego patriotyzmu. A potem lament i narzekania, że narracja żołnierzy wyklętych dominuje. Rewolucja 1905 była nie w mniejszym stopniu nowoczesnym powstaniem narodowym uwzględniającym wnioski z klęski Powstania Styczniowego – przede wszystkim w zakresie spraw socjalnych, że nie można od proletariatu i ubogiego chłopstwa oczekiwać wspólnej ofiary krwi zrywając wspólnotę w sprawach majątkowych. Organizatorzy podtrzymali dziedzictwo SDKPiL, a nie chcą pamiętać o Polskiej Partii Socjalistycznej. I straciła kolejną okazję by być zrozumianą poza lewicą. Co się musi zdarzyć, by lewica przestała bać się polskości (i religii)? Chyba, że tu chodzi tylko o dobre samopoczucie, nie o misję Siłaczki czy Judyma na rzecz tych najbardziej, także kulturowo ubogich.